يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
رشته های دامپزشکی
راهنماي سم شناسي و مسموميت دام هاي کوچک

قیمت : 260,000  ریال

راهنماي

سم شناسي و مسموميت دام هاي کوچک

 

 مترجم:

دکتر ابراهیم شهروزیان- دکتر آیدین شجاعی تبریزی     

 

پیشگفتار نویسندگان

                                                         

به دلیل اینکه منبعی سریع و دقیقی برای دامپزشکان در درمان حیوانات خانگی وجود نداشت، دکتر مسونر را به ویرایش اول کتاب واداشت. و توسط تیمی ویرایش اول کتاب نوشته و منتشر شد. با توجه به اینکه اطلاعات جدیدی هر روز بدست می آید و با اشاره به ناقص بودن ویرایش اول، تصمیم به ویرایش دوم این کتاب گرفته شد. در این ویرایش به خلاصه کردن اطلاعات و فراهم کردن موضوعاتی که در ویرایش اول فراموش شده بود، پرداخته شد. برای فهم سریع از علائم و اختصاراتی استفاده شد که در ویرایش اولی نبود (در ترجمه از آوردن اختصارات به دلیل حجم بالای متن استفاده نشده است، مترجمان). این علائم در استفاده از اصول درمانی مسمومیت ها شامل استفاده از استفراغ آورها، زغال فعال، شستشوی معده و پادزهرها می باشد.

در بخش اول کتاب به بررسی ارزیابی کلی بیمار و درمان مسمومیت، به منظور درمان های علامتی و حمایتی پرداخته شده است. در این بخش اشاره به درمان و مدیریت حیوانات مسموم به جای تشخیص دقیق مسمومیت شده است.

در بخش دوم، عوامل شیمیایی سمی و دارویی رایج و شناخته شده آورده شده است. در ابتدا منابع معمول سم گفته شده سپس در مورد مکانیسم عمل اشاراتی صورت گرفته ودر مرحله بعد توضیحاتی در رابطه با علائم بالینی دیده می شود و به دنبال آن درمان گفته شده است. درکنار آن دستورالعمل های اورژانسی جهت حفظ حیات بیمار، نحوه سم زدایی، پادزهردرمانی، درمان علامتی و حمایتی و افزایش روند دفع سموم ارائه گردیده است.

بخش سوم، حاوی گیاهان سمی است که برای حیوانات خانگی سمی می باشند و شامل تنوع زیادی از گیاهان است. در ابتدا توضیح مختصری مربوط به گیاه شامل نامهای رایج، قسمت های سمی و سم گیاه آورده شده و به دنبال آن علائم بالینی و درمان های پیشنهادی ارائه شده است .

بخش چهارم، درمان مسمومیت در پرندگان خانگی است که بخش جدیدی است که در ویرایش دوم آورده شده است، که در واقع در پاسخ به درخواست های زیاد در مورد پرندگان خانگی، دکتر مسونر این بخش را تدوین نموده و شامل درمان های عمومی، دستورالعمل های تجویز و بعضی از سمومی است که در پرندگان باعث ایجاد مسمومیت می شود. اختلافات زیادی در مورد تدوین این بخش به علت حساسیت بالا در دقیق بودن اطلاعات وجود داشت ولی قسمت هایی را انتخاب کردیم که توسط متون دامپزشکی تایید شده باشد.

مانند هر نوشته دیگری، کوشش جهت فرآهم نمودن اطلاعات درست بوده است. و از تمام پیشنهادات و انتقادات استقبال می کنیم. و انتظار داریم که کلینسین های دامپزشکی این کتاب را بسیار مفید و کابردی بدانند.

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 46731
 بازدید امروز : 87
 کل بازدید : 601937
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.2344
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved