يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
رشته های مهندسی
مقاوم‌سازی سازه‌هاي بتن‌آرمه به کمک ورق و پروفیل فولادی و كامپوزيت‌های FRP

قیمت : 360,000  ریال

مقدمه مؤلفان

 

خطاهای طراحی، اجرایی و بهره‌برداری، تغییرات ضوابط آیین‌نامه‌ای، توسعه بنا و کاربری جدید، نیازهای ایمنی و حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله، ضرورت مقاوم‌سازی و بهسازی ساختمان‌های موجود را در سال‌های اخیر در کشور زلزله‌خیز ایران دوچندان نموده است. آشنایی با نارسائی‌ها و خسارات و روش‌ها و ضوابط جدید مقاوم‌سازی و بهسازی باعث می‌شود که مهندسین بتوانند ساختمان‌هایی مقاوم و ایمن در برابر بارهای ثقلی و جانبی را با رویکرد مهندسی و اقتصادی باز طراحی و اجرا نمایند.

کتاب حاضر که حاصل سال‌ها سابقه تدریس و تجربه مقاوم‌سازی مؤلفین است، به گونه‌ای تنظیم گردیده که علاوه بر کاربردی بودن در دفاتر مهندسی و مهندسین مشاور، بتواند به عنوان یک کتاب درسی کمک آموزشی در دروس ترمیم ساختمان‌ها، مقاوم‌سازی سازه‌های بتی و بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود در رشته مهندسی عمران و گرایش‌های سازه و زلزله مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب ارائه شده در کتاب حاضر، تلفیقی از فعالیت‌های پژوهشی و تجربیات اجرایی مؤلفین و نتایج پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی به همراه اطلاعات کلی و عمومی محققین گذشته در زمینه مقاوم‌سازی و بهسازی لرزه‌ای سازه‌های بتن‌آرمه به کمک پروفیل‌های فولادی و کامپوزیت‌های پلیمری مسلح الیافی FRP می‌باشد.

با توجه به نیاز جامعه علمی و مهندسی کشور به اطلاعات و تخصصی و کاربردی در زمینه مقاوم‌سازی ساختمان‌های بتن‌آرمه به کمک ورق و پروفیل فولادی و کامپوزیت‌های پلیمری مسلح الیافی FRP، مؤلفین را بر آن داشت تا مجموعه حاضر را که شامل هشت فصل می‌باشد تنظیم و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند.

در فصل اول، ابتدا مفاهیم پایه‌ای بهسازی لرزه‌ای و فرق مقاوم‌سازی با بهسازی مطرح شده و سپس روش‌های ارزیابی ساختمان و نکات جانبی آن به همراه انواع خسارت‌های سازه‌ای وارده به ساختمان‌های بتن‌آرمه ارائه می‌گردد. در فصل دوم، راهکارهای بهسازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌های بتن‌آرمه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سپس مزایا و معایب روش‌های مختلف مقاوم‌سازی ارائه می‌گردد. همچنین در این فصل مقاوم‌سازی قاب‌های خمشی بتن‌آرمه با سیستم قاب ستون پیوند شده فولادی (LCF) که جزء روش‌های نوین مقاوم‌سازی می‌باشد ارائه گردیده است.

فصل سوم که جزء یکی از مهم‌ترین فصول کتاب بوده و بسیار کاربردی می‌باشد به تقویت ساختمان‌های بتن‌آرمه به کمک مهاربندهای فولادی پرداخته است. در این فصل روش‌های متعدد بهسازی به کمک مهاربندهای واگرا، همگرا، کمانش ناپذیر و مهاربندهای خارجی و تحقیقات گسترده محققین در این زمینه به همراه نکات اجرایی آورده شده است.

در فصل چهارم، روش‌های تقویت اتصالات بتن‌آرمه با دستک و طوقه فولادی مورد بررسی قرار می‌گیرد. استفاده از دستک و طوقه فلزی به عنوان یک روش بسیار مفید برای بهبود رفتار موضعی و کلی قاب و تیرهای بتن‌آرمه‌ای که از نظر تغییر مکان قائم تحت بار ثقلی و تغییر مکان جانبی تحت بار زلزله دچار مشکل می‌باشند به همراه نتایج کارهای پژوهشی آزمایشگاهی و عددی و نکات اجرایی در این فصل ارائه شده است.

روش‌های مقاوم‌سازی برشی و خمشی تیرهای بتن‌آرمه در فصول پنجم و ششم ارائه گردیده‌اند به‌طوری‌که در فصل پنجم به روش تقویت برشی تیرهای خمشی با پروفیل فولادی خارجی و در فصل ششم به روش تقویت خمشی تیرهای بتن‌آرمه با ورق‌های پیش‌تنیده کامپوزیتی FRP پرداخته می‌شود. در فصل پنجم، علاوه بر توضیح روش‌های مختلف مقاوم‌سازی برشی، روش‌های تقویت برشی با سیستم تقویتی بست فولادی پیش‌تنیده (کلامپ) و خاموت فلزی خارجی بررسی می‌گردد.

اتصالات یکی از انواع بسیار حساس در قاب‌های بتن‌آرمه بوده و عملکرد لرزه‌ای ساختمان تابع رفتار چشمه اتصال می‌باشد و آسیب‌های عمده زلزله‌های گذشته عمدتاً در نواحی اتصالات بوده است، لذا در فصل هفتم به روش تقویت اتصالات بتن‌آرمه با ورق‌های کامپوزیتی FRP که به صورت آزمایشگاهی و تحلیلی انجام شده است، پرداخته می‌شود. در فصل هشتم، به روش تقویت خمشی دال‌های دو طرفه بتن‌آرمه با میلگردهای FRP در روش نصب در نزدیک سطح NSM پرداخته می‌شود.

در تنظیم و تدوین مجموعه حاضر سعی شده است که مطالب ارائه شده عاری از هر گونه اشکال و اشتباه باشد. با این وجود از دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده خوانندگان محترم استقبال می‌گردد.

مؤلفین در اینجا بر خود لازم می‌دانند که از همه کسانی که در تهیه این کتاب همکاری نموده‌اند کمال تشکر را داشته باشند. از دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد سازه دانشگاه سمنان آقایان مهندس ابراهیم امامی، محمد مولایی، بهنام سلیمی، سعید محب شاهدین، جعفر حمیدی، علی خلیلی، فرهاد باقری، ابوذر حمزه نژادی، مصطفی فخاری فر، علیرضا ستاری‌فرد و پژمان به‌زرد که تحت راهنمایی مؤلفین کارهای ارزنده آزمایشگاهی و تحلیلی انجام داده و بخش‌هایی از پایان‌نامه آنان مورد استفاده قرار گرفته است؛ تشکر و قدردانی می‌گردد. همچنین از همکاری آقای دکتر علیرضا مرتضایی در تدوین فصول اولیه کتاب قدردانی می‌گردد.

در اینجا مؤلفین بر خود لازم می‌دانند از سرکار خانم مهندس الهام خراسانی که در ویراستاری کتاب نقش بسزایی ایفا نموده، تشکر و قدردانی نمایند. ضمناً از معاونت پژوهشی دانشگاه سمنان و رئیس انتشارات دانشگاه سمنان آقای مهندس حمیدرضا مولایی و کارشناس محترم پژوهشی جناب آقای مهندس مصطفی رئوفی و آقای اسماعیل شجاعی که در مورد طرح روی جلد همکاری نموده‌اند، تقدیر می‌شود.

در پایان امیدواریم مجموعه پیش‌رو برای دانشجویان، مهندسین و محققین عزیز که در زمینه بهسازی و مقاوم‌سازی فعالیت می‌نمایند، مفید واقع گردد.

 

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 189578
 بازدید امروز : 108
 کل بازدید : 601958
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.1250
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved