يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
رشته های مهندسی
رهیافتی بر سیگنال‌ها و سیستم‌ها

قیمت : 280,000  ریال

رهیافتی بر سیگنال‌ها و سیستم‌ها

پیشگفتار

الهی، عنایت تو کوه است و فضل تو دریاست، کوه کی فرسود و دریا کی کاست؟

 

در طی ده‌ها دوره‌ی تدریس درس تجزیه و تحلیل سیستم‌ها (سیگنال‌ها و سیستم‌ها) در فاصله‌ی سال‌های 1382 تا کنون در دانشگاه‌های سمنان و پلی‌تکنیک تهران، همواره ضرورت لحاظ کردن سه مولفه در سبک ارائه این درس را در نظر داشتم. اول، تدریس به شیوه‌ای درون‌یافتی و شهودی تا توانایی تجزیه و تحلیل دانشجو رشد کند و درکی مفهومی از مباحث حاصل گردد. دوم، همزمان با آموزش مفاهیم نظری، بستر آشنایی دانشجو با ابزارهای نرم‌افزاری و روند شبیه‌سازی فراهم گردد تا هم درکی کاربردی از مباحث به دست آورد و هم راهکاری برای استفاده از این آموخته‌ها در دروس و پژوهش‌های آتی خود داشته باشد. سوم، آموخته‌های درس برای آزمون کارشناسی ارشد راهگشا باشد تا دانشجو نیازمند شرکت در کلاس‌های آمادگی کنکور نباشد. نیل به این اهداف مستلزم استفاده از چند منبع بود و اغلب، دانشجویان بابت دسترسی به منبعی خودآموز که نرم‌افزار MATLAB را برای اهداف این درس آموزش دهد و همچنین منبعی که حل تحلیلی مناسبی برای تست‌های این درس در آزمون کارشناسی ارشد ارائه نماید گلایه‌مند بودند. خداوند را سپاس که توفیق عنایت فرمود تجربیات تدریس خود را در قالب کتابی به رشته‌ی تحریر درآورم. از جمله ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

·       رویکرد کتاب طرح سوالات مفهومی و آموزش مطالب به شیوه‌ی درون‌یافتی و شهودی است. در عین حال، تلاش شده است مطالب به شیوه‌ی دانشجوپسند و تا حدودی خودآموز نگاشته شود. سبک آموزش به گونه‌ای است که برای هر تبدیل، صرفا از زوجِ تبدیلِ سیگنال‌های پرکاربرد و ویژگی‌های تبدیل استفاده شده است. از این رو، خواننده برای حل تمرین‌ها و جلسه‌ی امتحان وابسته به برگه‌ی فرمول نیست.

·       کتاب شامل بیش از 280 مثال و تست است و نگارش آنها به گونه‌ای است تا خواننده بتواند به جای روخوانی، خود به حل آنها بپردازد و سپس با مقایسه‌ی روش خود با حل تفصیلی ارائه شده، مشکل آموخته‌ها و روش خود را شناخته و در صدد رفع آن برآید.

·       از آنجا که اکثر دانشجویانی که درس تجزیه و تحلیل سیستم‌ها (سیگنال‌ها و سیستم‌ها) را اخذ می‌کنند هنوز آشنایی چندانی با نرم‌افزار MATLAB ندارند و در انتخاب منبع و مطالعه‌ی مطالب مناسب مشکل دارند پیوست الف کتاب، «خودآموز نرم‌افزار MATLAB برای تجزیه و تحلیل سیستم‌ها» است که با رویکرد آموزش «برنامه‌نویسی کارآمد» نگاشته شده است. بدین منظور، استفاده از قابلیت‌های ماتریسی MATLAB ، قابلیت‌های محاسبات نمادین، تابع find و توانایی‌های ترسیمی نرم‌افزار مورد توجه بوده است.

·       مثال‌ها و تمرین‌های نرم‌افزاری هر فصل در انتهای فصل و در بخشی مجزا آورده شده است. از این رو، در دوره‌هایی که به دلیل محدودیت زمانی یا هر دلیل دیگر، آموزش بخش نرم‌افزاری مورد نظر نیست بدون هیچ خللی در روند کتاب، می‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد.

·       پاسخ تمرین‌های تئوری و نرم‌افزاری در پیوست ب آورده شده است تا خواننده برای اطمینان یافتن از درستی حل خود یا یافتن اشتباهات احتمالی از آن بهره‌مند شود. ام‌فایل تمامی مثال‌ها و تمرین‌های نرم‌افزاری در صفحه‌ی خانگی نویسنده به آدرس maleki.semnan.ac.ir در دسترس است.

·       نکات مهم در کادرهای آبی رنگ با عنوان «نکته» درج شده است تا بیشتر جلب توجه کند. مطالب تکمیلی نیز در کادر آبی رنگ با عنوان «بیشتر بدانیم» درج شده است که در صورت محدودیت زمانی می‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد.

·       برای هر مثال، عنوانی درج شده است تا مشخص کند مثال مربوط به کدام بخش کتاب است. برای تست‌ها نیز مشخص شده است که هر تست مربوط به چه آزمون و چه سالی است.

·       جدولی از فرمول‌های ریاضی مورد نیاز در پیوست پ آورده شده است تا خواننده در صورت نیاز از آن بهره گیرد.

·       فایل ارائه (پاورپوینت) کتاب نیز تدارک دیده شده است که اساتید محترم در صورت نیاز می‌توانند آنها را از نویسنده دریافت کرده و برای ارائه در کلاس استفاده نمایند. 

در نهایت بر خود لازم می­دانم از تمام عزیزانی که در آماده‌سازی، نمونه‌خوانی و ویراستاری کتاب یاریگر اینجانب بوده‌اند قدردانی و سپاسگزاری نمایم. همچنین پیشاپیش از تمام عزیزانی که از طریق پست الکترونیکی amaleki@semnan.ac.ir، نظرات و پیشنهادات سازنده‌ی خویش را پیش روی اینجانب قرار می­دهند سپاسگزاری می­نمایم.

                                                                                       علی مالکی

                                                                                                تابستان 95

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 189583
 بازدید امروز : 117
 کل بازدید : 601967
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.1406
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved