دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های مهندسی
مدیریت توان راکتیو در شبکه های قدرت

قیمت : 110,000  ریال

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پیشگفتار

این کتاب مناسب دانشمندان و مهندسانی است که به منابع انرژی بادی و کاربرد آن در شبکه قدرت علاقه‌مندند. همچنین بر مدیریت توان راکتیو در شبکه قدرتی، که دارای تعداد زیادی منابع تولید انرژی باد است تمرکز دارد. امروزه ثابت شده است انرژی باد یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر با کارایی و رقابتپذیری بسیار و استفاده از آن به‌طور فزاینده در حال افزایش است؛ به‌عنوان‌مثال در ژوئن 2010، تمام ظرفیت بادی نصب شده در سراسر جهان 175000 مگاوات بود. گفتنی است، اتصال واحدهای انرژی بادی به شبکه توزیع افزون بر تأثیر روی پخش بار، در بعضی شرایط ممکن است سبب افت یا اضافه ولتاژ نقاط خاصی از شبکه شود. همچنین شاید سبب ایجاد مشکلات کیفیت توان شده و موجب وقوع مسائل مرتبط با پایداری ولتاژ شود.

سیستم‌های جبران‌ساز توان راکتیو، توانایی بهبود مشکلات مربوط به پایداری ولتاژ را دارند. ازآنجاکه برای برطرف کردن این مشکلات لازم است روش‌های جدید توسعه پیدا کند، برنامه‌ریزی توان راکتیو در شبکه‌های قدرت بزرگ در سال‌های اخیر به موضوعی مهم تبدیل شده است.

با روند بالای نفوذ انرژی باد نیاز است تأثیر این فنّاوری جدید به‌کاررفته در شبکه‌های قدرت تحلیل شود. ازاین‌رو برخی کشورها برای رسمیت دادن به نیازهای مزارع بادی در شبکه‌های قدرت به توسعه استانداردها و دستورالعمل‌های شبکه پرداخته‌اند. همچنین طراحی شبکه‌های قدرت بانفوذ زیاد انرژی باد به انتخاب چندین فاکتور مانند بهترین فنّاوری مورد استفاده، تعداد بهینه واحدهای متصل شده و اندازه بهینه مزارع بادی نیازمند است.

 توربین‌های بادی سرعت متغیر نیز- که به‌تازگی با مبدل‌های الکترونیک قدرت به شبکه قدرت متصل شده‌اند- توانایی تأمین توان راکتیو را دارند. این توانایی به توربین‌های بادی اجازه می‌دهد تا در خدمات جانبی به‌عنوان ژنراتورهای سنکرون شرکت کنند؛ بااین‌حال بکارگیری توربین‌های بادی سرعت متغیر در خدمات جانبی[1] زیاد متداول نیست.

بازبینی دستورالعمل‌های شبکه در کشورهای مختلف در فصل 1 نشان داده شده است. فصل 2 شامل تعریف ظرفیت توان راکتیو ادوات FACTS مانند SVC (جبران‌کننده‌های توان راکتیو استاتیک) و STATCOM (جبران‌کننده‌های سنکرون استاتیک) و DVR (بازیاب‌های ولتاژ دینامیکی) است. توضیح مختصری از ژنراتورهای بادی در فصل 3 بیان شده که در آن ظرفیت توان راکتیو مزارع سرعت ثابت، ژنراتورهای القایی دوسو تغذیه و فناوری مبدل توان بالا تحلیل شده است.

 استراتژی‌های کاربردی رایج بهینه‌سازی، برای تحلیل مدیریت توان راکتیو در فصل 4 بیان شده است. افزون بر این، روش‌های ابتکاری جایگزین‌های مناسبی برای حل مسئله مدیریت بهینه توان راکتیو هستند، درواقع این مسئله شامل بهره‌برداری و یافتن مکان و اندازه بهینه واحدهاست. در بین این فنون، الگوریتم ژنتیک به دلیل سرعت محاسبه و سادگی زیاد مقبول‌تر است. استراتژی‌های بهینه‌سازی مطرح شده افزون بر اینکه قادرند مکان بهینه واحد جبران‌ساز توان راکتیو را تعیین کنند، توانایی مدیریت تزریق توان راکتیو را به‌منظور تأمین نیازهای بارگذاری متفاوت و سناریوهای تولید شبکه قدرت نیز مشخص می‌کنند.

 فصل 5 به بررسی مسئله پایداری ولتاژ می‌پردازد. این مسئله در شبکه‌های قدرت با بارگذاری سنگین یا شبکه خطادیده یا شبکه‌هایی که منابع توان راکتیو کافی ندارند، بسیار بحرانی است. به‌عنوان راه‌حل نشان داده شده منابع انرژی بادی، که از طریق مبدل‌های قدرت به شبکه متصل می‌شوند، توانایی تزریق توان راکتیو را به‌صورت پویا و سریع دارند. درنتیجه جایابی بهینه آن‌ها در شبکه قدرت ممکن است ناپایداری ولتاژ را کم یا حتی از فروپاشی آن جلوگیری کند.

درنهایت، مزایای مدیریت بهینه توان راکتیو در شبکه‌های قدرت با نفوذ بالای انرژی باد در فصل 6 بررسی شده است. همچنین در تمام فصل‌های ذکرشده، اعتبار طراحی با استفاده از شبیه‌سازی‌ها در شبکه قدرت واقعی ازنظر استانداردهای امنیت شبکه تأیید شده است.


[1] Ancillary services

مدیریت توان راکتیو در شبکه های قدرت با حضور تولید بادی

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 189665
 بازدید امروز : 137
 کل بازدید : 602277
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0.1563
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved