دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های مهندسی
مواد خودترمیم اصول، راهبردهای طراحی و کاربردها

قیمت : 180,000  ریال

مواد خودترمیم اصول، راهبردهای طراحی و کاربردها 

 

پیش‌گفتار مترجمان

                                                                  

آبی که بیاسود، زمینش بخورد زود

دریا شود آن رود که پیوسته روان است

تلاش بشر در دستیابی به سازه­ها و تجهیزات با کارآیی بالا، پیشرفت­های رو به توسعه‌ای را در زمینه مواد و فناوری­های نوین در این حوزه‌ها به دنبال داشته است. شرایط سخت حین کارکرد از قبیل دمای بالا، محیط‌های تهاجمی و خورنده، اعمال تنش‌های مختلف، حرکت نسبی اجزا نسبت به یکدیگر و غیره سبب شده است که به کارگیری مواد سنتی و یا متداول نتواند پاسخ‌گوی نیازها در این زمینه باشد. از دست رفتن و یا افت ویژگی‌های موادِ مرسومِ سنتی همانند خواص مکانیکی، فیزیکی، سایشی و خوردگی در مواجهه با محیط‌های سختِ کاری، می‌تواند موجب از کارافتادگی تجهیزات مختلف صنعتی و تحمیل هزینه‌های گزاف به منظور تعمیر و نگه‌داری، شود. از این رو ایجاد شناخت، امکان طراحی، ساخت و بررسی ویژگی‌های موادی که بتوانند علاوه بر حفظ خصوصیات و کارآیی خود در محیط‌های تهاجمی، قادر به بازیابی خواص از دست‌رفته باشند، بسیار حائز اهمیت است. این مواد که تحت عنوان "مواد خودترمیم" شناخته می‌شوند، قادرند هنگامی که در شرایط سخت سرویس‌دهی تحت آسیب و با تخریب قرار می‌گیرند، مجدداً از طریق سازوکارهای ویژه که عمدتاً از مواد طبیعی و یا موجودات زنده الهام گرفته شده است، خواص تنزل‌یافته خود را بازیابی نمایند. انجام تحقیق در خصوص مواد خودترمیم همراه با پیشرفت‌هایی که در ساخت تجهیزات صورت پذیرفته در دو دهه اخیر، بسیار مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.  

کتاب حاضر که به صورت ترجمه پیش روی خوانندگان گرانقدر قرار گرفته است؛ شامل معرفی، اصول، راهبردهای طراحی و همچنین کاربردهایِ مواد خودترمیم، می‌باشد. تمرکز اصلی کتاب بر رویکرد خودترمیمی در پلیمرها، کامپوزیت‌های پلیمری، یونومرها، پوشش‌های مقاوم به خوردگی، بتن، سرامیک‌ها، خزش و خستگی و مواد پایه فلزی استوار است. امید است ترجمه کتاب حاضر بتواند بخشی از منابع مطالعاتی در این زمینه را پیش روی محققین گرامی کشور عزیزمان قرار دهد و راهگشای انجام تحقیقات وسیع‌ و عملی در ارتباط با مواد خودترمیم، شود. 

شایان ذکر است که مترجمان در ترجمه نوشتار حاضر خویش را مصون از خطا نمی‌دانند. لذا انتظار می‌رود خوانندگان گرامی، ایشان را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده در راستای رفع عیوب و نواقص احتمالی بهره­مند فرمایند.   

مترجمان برخود لازم می دانند که از جناب آقای دکتر علی حقیقی اصل معاونت محترم پژوهشی دانشگاه سمنان، آقای مهندس حمیدرضا مولایی مسئول انتشارات دانشگاه سمنان و مهندس مصطفی رئوفی کارشناس محترم واحد انتشارات که در جهت چاپ و انتشار سریع کتاب همکاری لازم را مبذول فرموده‌اند، سپاسگزاری نمایند. همچنین از زحمات آقای اسماعیل شجاعی در مورد طرح روی جلد، تقدیر می‌شود.

 

                                                                                                          

حسن عبدوس - مصطفی امیرجان، بهار 1396

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 189660
 بازدید امروز : 123
 کل بازدید : 602263
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.1406
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved