دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧
رشته های مهندسی
عملکرد مواد و غشاهای نانو ساختار در تصفیه آب

قیمت : 340,000  ریال

عملکرد مواد و غشاهای نانو ساختار در تصفیه آب

دکتر نرجس کرامتی مهندس فرزانه سعادتی

پیشگفتار

 

ارزش انسان ز علم و معرفت پیدا شود             بی‌هنر گر دعوی بیجا کند رسوا شود

در مسیر زندگی هرگز نمی‌افتد به چاه            با چراغ دین و دانش، گر بشر بینا شود

 

نانو مواد، علم در حال ظهوری است که دستاوردهای فراوانی در دو دهه گذشته داشته است. نام فنآوری نانو، در اصل توسط نوریو تانیگوچی[1] از دانشگاه علوم توکیو در سال 1974 ابداع شد. به نظر می‌رسد که ظهور پژوهش­های فنآوری نانو بعد از اختراع میکروسکوپ تونل‌زنی روبشی در 1981 و کشف فولرین در 1985 باشد. بنابراین از آن زمان، علاوه بر مفهوم ظرفیت شناسایی، مشخصه یابی  مواد نانوساختار به دست آمده و این نشانه آغاز حوزه‌ علوم اختصاص داده شده به مقیاس نانو است.

فنآوری نانو در اساس، حوزه علم مربوط به دستکاری ماده یا نظریه در مقیاس اتمی یا مولکولی است. در انجام این کار، ویژگی جدید و هیجان انگیزی کشف شده است که می‌تواند بر طول موج نور، افزایش بهره‌وری کاتالیزورها، نفوذ انتخابی مولکول‌های کوچک و حتی اجازه نفوذ ذرات به غشاهای سلولی زنده را بدهد. توجه شود که جهان طبیعی بر اساس مواد نانوساختار در طول تکامل استوار بوده است و در نتیجه، انسان نیاز به ابزارهایی برای کشف ویژگی مواد در اندازه 1 تا 100 نانومتر دارد. در حال حاضر در سراسر جهان، دولتها میلیاردها دلار بطور خاص در فناوری نانو سرمایه گذاری کردهاند. در حالی که این صنعت میتواند مزایای مختلفی از جمله در تولید انرژی، مواد غذایی، استخراج معادن و مهار الکترونیک داشته باشد، این کتاب بر روی پیشرفت تصفیه آب تمرکز دارد.

آب همیشه عامل ضروری برای زندگی ما بوده و بنابراین دلیل همیشگی برای انجام تلاشهای محققان برای تضمین منابع آب پایدار و کاهش آلودگی آب وجود دارد. تصفیه آب محلی بیشتر در حوزه علم غشایی است. این کتاب، بررسی جامعی از پیشرفتهای فناوری نانو در فرآیندهای غشایی برای تصفیه را انجام داده است.

در پایان، از خدمات و همکاری صمیمانه معاونت محترم پژوهشی دانشگاه سمنان و مسئول انتشارات دانشگاه سمنان در جهت چاپ و انتشار سریع کتاب و آقای اسماعیل شجاعی در جهت طرح روی جلد و صفحه آرایی تقدیر و سپاسگزاری می‌شود.
[1] NorioTaniguchi 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 186704
 بازدید امروز : 87
 کل بازدید : 591304
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0/1250
تقویم
Copyright  © 2014 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved