دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧
رشته های مهندسی
رسوبات چسبنده در کانال‌های باز خواص، انتقال و کاربردها

قیمت : 250,000  ریال

رسوبات چسبنده در کانال‌های باز خواص، انتقال و کاربردها

خسرو حسینی- مهران خیرخواهان 

پیشگفتار مترجمین

در هیدرولیک رسوب، که در دهه­های اخیر مورد بحث محققین بوده، توجه بیشتری به هیدرولیک رسوبات درشت­دانه (رسوبات غیرچسبنده) شده است. در بررسی رسوب­گذاری و فرسایش ذرات درشت­دانه، از ابعاد و چگالی ذرات به عنوان عوامل مؤثر در معادلات اندرکنش جریان و رسوب استفاده شده است. اما رسوبات چسبنده (سیلت و رس)، با دارا بودن سطح مخصوص قابل توجه و وجود بارهای الکتریکی روی سطوح ذرات، جاذب مولکول­های قطبی در محیط آب می­باشند. تجمع مولکول­های قطبی روی سطوح رسوبات چسبنده منجر به بروز خواص و رفتارهایی متفاوت نسبت به رسوبات غیرچسبنده می­گردد. به‌علاوه، این خواص خود تابعی از نیروهای وارده در طی مراحل شکل‌گیری توده­هاي رسوبي بوده كه با زمان و خصوصيات محيط آب تغيير مي­کند. بنابراین، هر گونه مدل‌سازی از این رسوبات مبتني بر کمیت‌های عمومي رسوب، از جمله چگالي و ابعاد ذرات منفرد رسوب، بدون در نظر گرفتن تأثیر خواص پیچیده فیزیکوشیمیایی، کلوئیدی و معدنی، می‌تواند منجر به نتایج نادرست گردد. در رسوبات چسبنده، مجموعه ذرات (فلوکوله‌هاي) متصل به یکدیگر رفتاري خواهند داشت كه متفاوت از عملكرد ذرات منفرد رسوب می­باشد. از جمله‌ي اين تغييرات رفتاري، تغيير در فرآيند رسوب­گذاری و فرسایش اين نوع رسوبات نسبت به رسوبات غیرچسبنده مي­باشد. اين رفتارها متأثر از نوع كاني تشكيل دهنده رسوب، حضور یون­ها و شدت و ضعف بارهای الکتریکی موجود در محیط آب می­باشد. پیش­بینی رفتار این رسوبات در مصب دریاها، سواحل و بنادر می­تواند کمک زیادی در جانمایی سازه­های مختلف، عملیات لای‌روبی، کشتیرانی و دیگر تمهیدات نماید.     

در رابطه با رفتار رسوبات جسبنده، مطالب علمی و کاربردی چندانی به صورت منسجم ارائه نگردیده و بیشتر مطالب در مقالات و گزارش­های فنی خاص آمده است. مؤلف کتاب حاضر، تحقیقات عدیده­ای در خصوص هیدرولیک رسوب انجام داده و بخش عمده­ای از تحقیقات وی به بررسی رفتار رسوبات چسبنده در محیط آب اختصاص دارد. این کتاب حاصل تجربیات مؤلف و همچنين دیگر محققین در زمینه­ي علم رسوبات چسبنده می­باشد که به رشته تحریر درآمده است. توجه ویژه­ مؤلف به ساختار مولکولی رسوبات چسبنده و اندرکنش رسوب و محیط آب برای محققینی که در مقیاس­های کوچک (میکروسکوپی) به بررسی اندرکنش مولکولی بین مؤلفه­های مختلف و مؤثر رسوب و محیط آب می­پردازند، می­تواند زمینه­های تعامل بین متخصصين شیمی کاربردی با مهندسین هیدرولیک را فراهم آورد. پرداختن به مسئله رسوبات چسبنده در مقیاس­های بزرگ (ماکروسکوپی) و مسائل کاربردی در این کتاب کمک زیادی به خوانندگان در زمینه­ي به­کارگیری نتایج به­دست آمده برای کاربردهای عملی دارد.

مترجمین کتاب حاضر، با عنایت به مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه­ي رسوبات چسبنده داشته­اند، تصمیم به ترجمه این اثر گرفتند. جهت امانت­داري، سعي شده تا ترجمه كتاب بدون دخل و تصرف و تفسير مترجمين صورت گيرد و در خصوص برخي لغات و عبارات فني كه داراي معاني متفاوتي مي­باشند، اصل كلمه و عبارت در پاورقي آورده شود. اميد است ترجمه حاضر بتواند كمكي به شناخت رفتار اين رسوبات براي علاقه­مندان بنمايد و مقدمه ای برای گشودن زمینه­های تحقیقاتی در کشور عزیزمان ایران فراهم آورد. کشور ما، با بیش از 3000 کیلومتر مرز آبی و دارا بودن بنادر مختلف، سهم مهمی در تجارت جهانی دارد. بهسازی بنادر موجود، لای‌روبی کانال­های کشتیرانی در بنادر و مطالعه­ي تأثیر مواد رسوبی در جذب آلاینده­ها، می­تواند تأثير به­سزایی در مدیریت بنادر و سواحل کشور داشته باشد. بومی نمودن تجارب جهانی، با عنایت به روش­های کاربردی ارائه شده در این کتاب، می­تواند به مهندسین کشورمان کمک کند تا در راه تحقیقات علمي و كاربردي در زمینه­ي رسوبات چسبنده قدم گذارند.

بدون شك، ترجمه اين كتاب بدون صبوري خانواده­هاي مترجمين امكان­پذير نبوده و لذا بر خود لازم مي­دانند از همسران خود كه در اين مسير، همكاري و مساعدت نموده اند، تشكر ويژه نمايند. 

ترجمه اين كتاب بدون همكاري سرکار خانم مهندس شهرزاد اعوانی در زماني كوتاه ميسر نبود. ايشان در كليه مراحل ترجمه، نقش به­سزايي در بالابردن كيفيت آن، با تكيه بر امانت­داري مطالب متن اصلي، كمك به گزينش لغات معادل فارسي و پيشبرد كار داشته­اند. لذا، مترجمین این کتاب بر خود لازم می­دانند از کمک­های ايشان در ویرایش این اثر تشکر نمایند.

مترجمين، از معاونت پژوهشي دانشگاه سمنان، مخصوصاً آقاي دكتر علي حقيقي اصل و آقاي مصطفي رئوفي كه زمينه داوري علمي اين اثر را فراهم نمودند، تشكر مي­نمايند.

از انتشارات دانشگاه سمنان، بخصوص آقايان حميدرضا مولايي و اسماعيل شجاعي، جهت پيگيري و تسريع در انجام مراحل چاپ قدرداني مي­گردد.

اميد است اين ترجمه بتواند زمينه­هاي انتقال ديدگاه­هاي جديد علم هيدروليك رسوب را به خوانندگان فراهم نمايد. 

مترجمين:

خسرو حسيني، دانشيار دانشكده مهندسي عمران، دانشگاه سمنان

 

مهران خيرخواهان، دانشجوي دكتري مهندسي آب و سازه­هاي هيدروليكي، دانشگاه سمنان  

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 186699
 بازدید امروز : 78
 کل بازدید : 591295
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/1875
تقویم
Copyright  © 2014 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved