دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های علوم پایه
تحلیل داده ها در نرم افزار Origin

قیمت : 180,000  ریال

تحلیل داده ها در نرم افزار Origin

تدوین و گردآوری: دکتر محمد حسین احسانی- محمود جلالی مهرآباد

 

پیشگفتار

                                                         

این نکته بر کسی پوشیده نیست که پیشرفت علم همواره بر پایه ی تجربه و آزمایش بوده است. داستان علم پر از فراز و نشیب هایی است که دانشمندان، با بکارگیری تجربه های آزمایشگاهی خود در آن گام نهاده اند. این موضوع تنها مختص علوم نبوده و حوزه های مختلف پزشکی، مهندسی، اقتصاد، علوم اجتماعی و.... نیز به نوعی از تجربه های مبتنی بر مطالعات میدانی و آزمایشگاهی بهره ها برده اند.

حافظه تاریخ پر از نظریه های علمی است که بدون اثبات باقی مانده اند و تنها آن بخشی از علم که در دیوان عالی علم یعنی آزمایش و آزمایشگاه سرافراز بیرون آمده اند، مورد توجه بوده اند و بشریت بدون دغدغه آنها را پذیرفته اند. محققین این بخش از علم را عمق داده و به کاربردی کردن آن اندیشیده اند. لذا پیشرفتهای عجیب و روزافزون امروزی مدیون کسانی است که الهامات خدایی پدیدار شده در ذهن دانشمندان را در قالب تجربه های آزمایشگاهی آزموده اند و مردم را از درستی یا نادرستی نظریه علمی توصیف کننده ی آنها مطمئن ساخته اند.

امروزه تقریباً همه دانشجویان رشته های علوم، مهندسی و حتی پژوهشگران حوزه های پزشکی، واحدهای درسی آزمایشگاهی را در دوره های تحصیلی خود در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می گذرانند. از این رو دور از انتظار نیست که آنها اهمیت طرح یک آزمایش تجربی و یا حتی شبیه سازی شده را به خوبی درک کرده و نتایج حاصل از آن را تحلیل کنند. این موضوع تنها به تحلیل یک آزمایش بر نمی گردد بلکه به بررسی یک مدل نظری ارائه شده از یک موضوع علمی شبیه سازی شده نیز اشاره دارد.

این کتاب در حقیقت نیاز اساسی یک محقق که در حوزه های علوم پایه، مهندسی و علوم انسانی فعالیت دارد را پوشش می دهد و آن نیاز تحلیل و بررسی داده های خام حاصل از یک آزمایش، یک اندازه گیری و یا نمونه برداری است.

در کتاب حاضر سعی شده است بسته ی نرم افزاری Origin که مجموعه ای کاربردی و کم نظیر در نوع خود می باشد به دانشجویان و پژوهشگران معرفی گردد.

مهم ترین هدف سازندگان این نرم افزار ایجاد یک محیط ساده برای محقق جهت پردازش داده های یک آزمایش در قالب نمودارهای مناسب با موضوع مورد مطالعه، آنالیز آماری داده ها و ایجاد اسناد مناسب جهت ارائه می باشد.

در کنار این هدف، امکانات بی نظیری از قبیل موارد زیر در این نرم افزار تدارک دیده شده است:

-ایجاد امکانات ساده جهت مطالعه و نمایش نمودارهای مقایسه ای

-ترسیم توابع ریاضی در محیطی ساده به نحوی که دانشجویان مبتدی نیز براحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

-ایجاد محیط برنامه نویسی به زبان c

-امکان ایجاد اسنادی در قالب فیلم و عکس از نمودارها یا داده ها

مباحث این کتاب در قالب 8 فصل دسته بندی شده اند.

در فصل اول، محیط نرم افزار به صورت کامل معرفی شده و مقدمات لازم برای استفاده از آن فراهم شده است.

در فصل های دوم و سوم، ویرایش داده ها و ترسیم و ویرایش نمودارها اشاره شده اند.

آشنایی با این فصل های کتاب برای کسانی که تازه با این مجموعه آشنا شده اند، بسیار ضروری است. اما کاربرانی که با این نرم افزار آشنا هستند، می توانند از این 3 فصل گذشته و به سرعت به فصلهای دیگر بپردازند.

فصل چهارم به معرفی روش های انتقال داده از اسناد داده های نرم افزار Excel به نرم افزار Origin اختصاص یافته است.

فصل پنجم در رابطه با آشنایی با موضوعات مرتبط با خطای آزمایش و نحوه ی محاسبه ی کمیتهای آماری مرتبط با آن و نیز مهم ترین موضوع کتاب که اصلی ترین هدف نویسندگان اثر حاضر یعنی رگرسیون[1] و برازش را در بر می گیرد می باشد.

ابزارهای مهم مرتبط با محاسبات عددی در محیط نرم افزار از قبیل انواع برازش های خطی، غیر خطی، چند جمله ای، نمایی، برازش صفحه ای و هم چنین ابزار های مشتق و انتگرال گیری به طور کامل در فصل ششم معرفی گردیده اند.

در فصل هفتم کتاب به بررسی مثال های کاربردی پرداخته شده که عموماً از کتب علمی معتبر و مقالات مؤلفان که در مجلات معتبر بین المللی چاپ گردیده اند انتخاب شده است. مثال های این فصل مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سطوح بالاتر می باشند.

موضوع فصل هشتم کتاب معرفی روش های ایجاد یک خروجی مناسب در قالب نمودار ها، نتایج محاسبات عددی، ذخیره سازی و چاپ نتایج تحلیل های صورت گرفته بر روی داده ها و یا آماده سازی آن ها به منظور نمایش در سخنرانی ها و کنفرانس ها می باشد.

اصولاً هدف اصلی محقق در بررسی داده ها تحقیق یک واقعیت علمی اثبات شده و یا پیش بینی یک واقعیت علمی است. این کار از جمع آوری داده های آزمایشگاهی شروع می شود و به پیدا کردن یک مدل مبتنی بر روش رگرسیون، که در کتاب به آن پرداخته شده است می انجامد.

در این کتاب، مطالب ارائه شده در قالب مثالهای متنوع به صورت گام به گام ارائه شده است و همچنین سعی گردیده تا با تمرینهای ارائه شده در هر بخش توانایی خواننده در بکارگیری این نرم افزار افزایش یابد.

علاوه بر مثالهای ارائه شده در فصلهای کتاب، فصل هفتم به مرور مطالب ارائه شده در آن با استفاده از داده های آزمایشگاهی مستخرج از مقالات و فعالیتهای پژوهشی نویسندگان کتاب در قالب مثالهای کاربردی اختصاص داده شده است.

در این فصل به موضوعات ویژه ای درباره خواص ساختاری، الکتریکی، مغناطیسی و اپتیکی مواد به اختصار اشاره شده است که امید می رود مورد توجه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه فیزیک، شیمی و مهندسی مواد واقع شود.

بدون شک این کتاب بدون اشکال نخواهد بود، از این رو از همه ی عزیزانی که به مطالعه ی این کتاب می پردازند تقاضا داریم تا با یادآوری ایراد ها و ارائه پیشنهاد های سازنده، ما را در رفع این نواقص یاری نمایند.

در پایان لازم می دانیم از ویراستار علمی و ادبی کتاب جناب آقای دکتر حمیدرضا قلی پور دیزجی عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان، و همچنین از آقای رضا محمدی مقدم جهت راهنمایی های فنی ایشان و سایر دوستان و همکارانی که ما را در تالیف این کتاب یاری نمودند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

امیدواریم که توانسته باشیم با خلق این اثر گام کوچکی در توسعه علم برداشته و در رشد روز افزون علوم کاربردی در کشور سهیم بوده باشیم.

 

                                             محمد حسین احسانی محمود جلالی مهرآباد

                                                                                                  بهار 1394 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 59945
 بازدید امروز : 180
 کل بازدید : 602320
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0.1406
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved