دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های علوم پایه
علم در مقياس نانو

قیمت : 190,000  ریال

علم در مقياس نانو

پیشگفتار

                                                                 

فناوری نانو یکی از مهم­ترین حوزه­های رشد و توسعه در قرن بیست و یکم است. علم نانو؛ دانش زیر بنایی نانوفناوری، یک موضوع چند رشته­ای است که علوم شیمی، فیزیک اتمی، مولکولی و حالت جامد را پوشش می­دهد. نانوساختارها با نمایش خواص جدید و بهبود یافته از مواد شناخته می­شوند. اساساً، این موضوع به این دلیل رخ می­دهد که وقتی ابعاد تا اندازه نانومتر کاهش می­یابند، خواص شیمیایی و خواص فیزیکی بسیار تغییر می­کند. از این رو کتاب پیش رو سعی دارد به معرفی مفاهیم پایه­ای مختلف و دانش مورد نیاز دانشجویان برای درک بهتر علم در مقیاس نانو بپردازد.

اگر چه برخی از ایده­های پیشنهاد شده کاربردهای فناورانه ضروری دارند، اما بسیاری از آنها به آینده و فراسوی مرزهای شناخته شده مربوط هستند. با این حال، اصول بنیادین علمی همه کاربردهای فناوری نانو بر فیزیک و شیمی بنا نهاده می­شود. 

برنامه­های علم و فناوری نانو در سراسر دنیا، به ویژه استرالیا و اروپا، به طور فزاینده­ای به وسیله بیشتر دانشگاه­ها ارائه می­شوند[1]. دوره کارشناسی معمول برای رشته علوم و مهندسی در سال(های) آخر تخصصی می­شود، اما برنامه­های درسی نانوفناوری اغلب از سال­های اول و دوم با هدف روبرو شدن دانشجویان با ماهیت و پژوهش­های بین رشته­ای علم نانو و نانوفناوری است. با معرفی ایده­ها و کاربردهای علم نانو از ابتدا دانشجویان دید کلی منسجمی از علم نانو دریافت می­کنند که آنها را به یادگیری اصول اولیه لازم در رشته­های متعارفی از علوم فیزیک، ریاضیات، شیمی، علم مواد، زیست شناسی و پزشکی ترغیب می­کند. پژوهش­های بین رشته­ای واقعی می­تواند با تلفیق گستردگی علم نانو با عمق هر رشته حاصل شود.

برخی از مسائلی که در حوزه آموزش علم و فناوری نانو وجود دارد به شرح زیر است:

·         رشته­های علوم پایه در برنامه نانوفناوری اهمیت زیادی دارند.

·     مقیاس نانو همیشه در شیمی، فیزیک، زیست شناسی و مهندسی اهمیت داشته­است، اما با ظهور ابزار و فناوری­های جدید، اکنون علم نانو به وضوح قابل فهم، مشاهده و انجام است.

·         به رسمیت شناختن ارتباط بین رشته­های مختلف علوم و مهندسی برای دانشجویان اهمیت دارد.

معیارهای مشخص موفقیت در برنامه­های نانوفناوری به طور معمول دست­یابی به دانش علمی چند مقیاسی و توانایی برنامه­هایی با حفظ بروز رسانی نمودن آخرین یافته­های علمی است. 

در حال حاضر علوم تخصصی متعددی از نانو و نانوفناوری مربوط به متون و یا جزوه و مقالات در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارند. این کتاب آموزشی برای دانشجویان کارشناسی در سال­های اولیه و یا به عنوان یک مرجع برای آموزش­های پیشرفته در سطح پیش­دانشگاهی در نظر گرفته شده است و از تدریس­های نویسندگان با دنبال کردن سرفصل­های زیر در دانشگاه ملی سنگاپور تهیه شده است.

·         GEK1509 مقدمه­ای در جهان نانو

·         UPC2206 علم و فناوری در مقیاس نانو

·         SP2251 علم در مقیاس نانو

تخصص پژوهشی نویسندگان طیف متنوعی از حوزه­ها شامل شیمی نانو مواد و خودمونتاژی (چن وی سونگ)، کلوئیدها ، نانوسیم­ها، انبرک­های نوری و میکروسکوپ نیروی اتمی (سو چورنگ هور )، علم سطح و میکروسکوپ تونلی روبشی (اندرو تی اس وی) را پوشش می­دهد. بنابراین هدف کتاب حاضر این است که یک کتاب آموزشی عملی و خواننده پسند باشد که می­تواند در دوره کارشناسی علوم و فناوری نانو، علم و مهندسی مواد، فیزیک و شیمی بکار رود.

بخش­های تکمیلی، شامل راه حل تمرین­ها، برای این کتاب آموزشی در www.panstanford.com/nanotextbook موجود می­باشد.

چن وی شونگ، سو چورنگ هور، اندرو تی اس وی

دانشگاه ملی سنگاپور[1]  ویکی­پدیا ( با وارد کردن: " آموزش نانو"، , http://en.wikipedia.org/wiki/nanatechnology education ) اولین برنامه نانوفناوری ارائه شده توسط دانشگاه تورنتو را شرح می­دهد که در آن نانوفناوری به عنوان گزینه­ای در برنامه علوم مهندسی­شان داده شد. جالب توجه آن است که ویکی­پدیا نشان می­دهد که تا به امروز استرلیا با 9 دانشگاه که مدرک کارشناسی در این زمینه ارائه می­دهند در جهان پیشتاز است و اروپا با هفت دانشگاه در مقام بعدی قرار دارد.

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 59938
 بازدید امروز : 118
 کل بازدید : 602258
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.1407
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved