دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧
رشته های پایه
آشنایی با فرایند و روش های رشد بلور از محلول در دمای پایین

قیمت : 90,000  ریال

آشنایی با فرایند و روش های رشد بلور از محلول در دمای پایین

پیشگفتار

یکی از درس های مهم طبیعت به انسان، آموزش چگونگی شکل گیری و رشد بلورها بوده است. برای قرن های متمادی، بلورها در پیش چشم انسان تشکیل می شدند اما روند رویکرد صنایع مختلف شامل الکترونیک، اپتیک، الکترو اپتیک و ... به استفاده از بلورهای گوناگون با کاربردهای مختلف بود که به عاملی برای تشویق محققین در انجام فعالیت در این حوزه تبدیل گردید.

از اوایل نیمه دوم قرن بیستم میلادی فعالیت های گسترده ای در زمینه ی رشد بلورانجام شده که بویژه در سالهای اخیر سرعت بسیار چشمگیری به خود گرفته است. این فعالیت ها در هر دو حوزه ی نظری و تجربی منجر به دستاوردهای بزرگی شده است. در این میان، نیاز به انواع بلورها سبب گردید تا حوزه ی تجربی با سرعت بیشتری به پیش برود. پیامد توجه همه جانبه به اهمیت کاربردی بلورها، توسعه علم رشد بلور در مراکز آموزشی و تحقیقاتی از نیمه دوم قرن بیستم به بعد بود. تشکیل انجمن های رشد بلور در کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان، ایتالیا، ژاپن، جمهوری چک، لهستان، برزیل، هندوستان و ... از دیگر پیامدهای این رویکرد بود.

به دنبال آن تاسیس مجلات تخصصی رشد بلور با عناوینی از قبیل:

-          Journal of Crystal Growth

(www.journals.elsevier.com/journal-of-crystal-growth)

-          Crystal Growth & Design

(pubs.acs.org/journal/cgdefu)

-          Crystal Research and Technology        (onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1521-4079)

-          Journal of Japanese Association for Crystal Growth (http://www.jacg.jp/jacg/english/top.html)

-          Crystal Engineering (www.sciencedirect.com/science/journal/14630184)

-          CrystEngComm

(http://www.rsc.org/journals-books-databases/about-journals/crystengcomm/)

 

 و سایر مجلاتی که مبادرت به چاپ مقالات رشد بلور می کنند به همگرایی بیشتر محققین رشد بلور کمک نموده است. در این میان شاید شنیدن این کلام از دی. تی. جی. هورل[1] که آثار متعددی در رشد بلور برخوردار بوده و از جمله پیشگامان این حوزه از علوم بشمار می رود خالی از لطف نباشد که، "جامعه رشد بلور کاملا از هم گسیخته بود و حوزه ای طفیلی بشمار می رفت. محققین علاقه مند به علوم و فناوری رشد بلور فقط از فرصت های پراکنده ای برای گزارش نتایج شان برخوردار بودند، آن هم در بخش های فرعی گردهمایی هایی که موضوع اصلی شان رشد بلور نبود.".

تاریخچه فعالیت رشد بلور در ایران، تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد، به کمی قبل از انقلاب اسلامی بر می گردد. " پژوهشگاه مواد و انرژی ایران" که پیش از آن نام " مركز پژوهش هاي خواص و كاربرد مواد و نيرو " را داشت، اولین موسسه ای بود که دستگاه های پیشرفته رشد بلور از قبیل چوکرالسکی، ورنوئیل و ... در آن مستقر گردید.

این فعالیت ها هرگز منجر به یک جنبش همه جانبه به شکلی منسجم نگردید تا اینکه از حدود 17 سال پیش حمایت های مسئولین وقت دانشگاه سمنان از تلاش های متمرکز در زمینه رشد بلور منجر به تاسیس اولین آزمایشگاه رشد بلور ایران در یک دانشگاه شد. این آزمایشگاه در تمام حوزه های رشد بلور شامل رشد بلور از محلول، بخار و مذاب مجهز به دستگاه هایی شد که همگی از طراحی تا ساخت در داخل کشور انجام گرفته بود و همین امر امروزه توجه هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می کند


[1] D.T.J. Hurle

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 58989
 بازدید امروز : 34
 کل بازدید : 591251
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1406
تقویم
Copyright  © 2014 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved