دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های کویر شناسی و گردشگری
محافظت از يخبندان در كشاورزي جلد 2

قیمت : 0  ریال

 مترجم: دکتر محمد رحیمی

مقدمه مترجم

شاید اگر  این کتاب را نمی یافتم، خود اقدام به نوشتن کتابی می کردم که در آن در مورد تمام جوانب یخ بندان و سرمازدگی کشاورزی گفته شود. به جرات می توان گفت دراین کتاب که توسط دو نفر از صاحب نظران و کارشناسان یخ بندان در کشاورزی نوشته شده است، تقریبا هر آنچه که لازم است که یک کشاورز یا مهندس کشاورزی در مورد یخ بندان بداند، از اول تا آخر بیان شده است و می تواند به عنوان مرجعی کامل مورد استفاده علاقه مندان قرارگیرد. این کتاب در سال 2005 از سوی سازمان خوارو بار کشاورزی جهانی (FAO) به زبان انگلیسی چاپ گردید. در سال 2010 نیز ترجمه آن به زبان اسپانیولی منتشر گردید. زبان فارسی نیز سومین زبانی است که این کتاب چاپ  می شود. برگردان و چاپ این کتاب به زبان فارسی و با مجوز و حمایت این سازمان صورت گرفته است.

  این کتاب در دو جلد منتشر می شود. در جلد اول مفاهیم اصلی و تئوری های مربوطه و نیز روش های محفاظت از یخ بندان ارایه میشود. در جلد دوم نیز پیش بینی و تحلیل های اقتصادی به فاصله ای اندک ارایه خواهد شد که شامل  لوح فشرده ای حاوی نرم افزار مربوط به محاسبات اقتصادی یخ بندان و روش های محافظت نیز می باشد.امید است که این اثر پاسخگوی نیاز علاقه مندان و کشاورزان قرار گیرد و بتوانند با توجه به مطالب گفته شده در آن خسارت یخ بندان در محصولات خود را کاسته و افزایش تولید و درآمد ملی را در پی داشته باشند.

لازم به ذکر است که خروجی برنامه های کاربردی در تعدادی از فصول کتاب به عنوان نمونه ارایه شده است. از آنجایی که این جداول و نمودار ها خروجی های نرم افزار می باشد در برخی از آنها اعداد خوانا نمی باشند. اصل تمامی این جداول و نمودار ها در برنامه های کاربردی اکسل در داخل لوح فشرده موجود می باشند و در متن کتاب صرفا برای نمونه آورده شده اند.سعی شده است در انجام ترجمه نهایت دقت و حفظ مطالب کتاب صورت گیرد. با وجود این احتمال اشتباه در این برگردان هر چند کم وجود دارد از خوانندگان ارجمند تقاضا می شود در صورت وجود هر گونه اشکال یا نا مفهومی در جملات مراتب را جهت اصلاح در چاپ های بعدی به اینجانب اطلاع دهند. پیشاپیش تشکر می کنم.

دکتر محمد رحیمی، استادیار دانشگاه سمنان، بهار 1391

پیشگفتار

در این جلد از کتاب یخبندان در کشاورزی مفاهیم احتمال و ریسک خسارت یخ بندان مورد بررسی گرفته و این اطلاعات برای کمک به خوانندگان برای تصمیم گیری های اقتصادی در رابطه با محافظت از یخ بندان مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه کامپیوتری همراه این کتاب برای ساده سازی محاسبات پیجیده اقتصادی می باشد. برنامه TempRisk.xls احتمال وقوع دمای هوا به کمتر از یک آستانه مشخص را محاسبه می کند و  سپس قطعیت وقوع آن رویداد را به میزان حداقل یک بار در طول دوره آماری مشخص(چندین سال) تعیین می کند. این برنامه برای تعیین احتمال و ریسک وقوع خسارت یخ بندان در شرایطی مفید است که حساسیت نسبت به یخ بندان در طول دوره زمانی مورد نظر ثابت باشد. برنامه FriskS.xls احتمالی را محاسبه می نماید که در یک تاریخ مشخص آخرین یخ بندان بهاره و اولین یخ بندان پاییزه و نیز طول دوره رشد بین یخ بندان بهاره و پاییزه رخ می دهند.  برنامه FriskS.xls برای کسانی مفید است که  می خواهند در مورد ریسک فیزیکی کاشت زودهنگام یا برداشت دیرهنگام محصول و یا گیاهان ردیفی تصمیم بگیرند.

برنامه DEST.xls برای محاسبه ریسک خسارت یخ بندان مربوط به یک درخت و یا انگور خاص می باشد که میزان حساسیت آن به یخ بندان در طول مراحل مختلف فنولوژیکی متفاوت می باشد. در این برنامه از داده های اقلیمی و دماهای بحرانی مرتبط به خسارت 90 درصد و 10 درصد استفاده می شود که متناظر با تاریخ های فنولوژیکی خاص می باشند. در این برنامه داده های بین یخ بندان های زودرس پاییزه و دیررس بهاره را با مراحل فنولوژیکی حساس تحلیل شده و چهار جدول ارایه می گردد: جدول اول  که درصد خسارت سالیانه یخ بندان برای یک محصول بدون محافظت و نیز برای 11 روش محافظتی می باشد و جدول دوم عملکرد سالیانه محصول برای محصول در شرایط بدون محافظت و با 11 روش محافظتی می باشد. جدول سوم میانگین و انحراف معیار درصد تلفات میوه و عملکرد محصول و میزان خسارت طی سالهای مورد مطالعه می باشد. جدول چهارم نیز میانگین و انحراف معیار تعداد رویدادهای یخ بندان و تداوم آنها می باشد.

 

بالاخره برنامه FrostEcon.xls برای کمک به کاربران برای تعیین ریسک مالی محافظت از خسارت یخ بندان و همچنین مقرون به صرفه بودن روشهای مختلف محافظت از یخ  بندان مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه بسیار خوب و دقیق طراحی شده است که مولفه ریسک و احتمال را  با مولفه هزینه و سود ترکیب کرده  و در خصوص مقبولیت و پذیرش هر کدام از روشهای محافظت از یخ بندان راهنمایی می نماید. مطالبی در خصوص مثالهای مطرح شده و همجنین برنامه کاربردی FrostEcon.xls ارایه شده است که باغداران و مهندسین مشاور را کمک می کنند تا در زمان انتخاب روشهای مناسب برای محافظت از یخ بندان تصمیمات عاقلانه اتخاذ نمایند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE HI Normal 0 false false false EN-US X-NONE HI
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 22558
 بازدید امروز : 176
 کل بازدید : 602316
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0.2344
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved