دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های کویر شناسی و گردشگری
تغییر اقلیم و منابع آب (رنگی)

قیمت : 500,000  ریال

800x600

پیشگفتار

بدون شک یکی از چالش­های مهم قرن حاضر مسئله­ی تغییر اقلیم و اثرات آن بر کره­ی زمین می­باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که در زمره­ی اولویت­های مهم تحقیقاتی بسیاری از جوامع علمی دنیا قرار گرفته است. با توجه به تاثیرات محتمل تغییر اقلیم بر بخش­های مختلف، دانشمندان در زمینه­های مختلف علمی در حال بررسی این موضوع می­باشند. با عنایت به صنعتی شدن دنیا، معضل آلودگی سبب ایجاد شرایط نامطلوب برای سلامتی انسان­ها و دیگر جوامع گیاهی و حیوانی شده است. آلودگی هوا نه تنها به­طور مستقیم، بلکه در طولانی مدت موجب ایجاد کمربندی از گازها و تقویت آن شده­که همانند اثر گلخانه­ای باعث گرم شدن اتمسفر زمین در بخش­های پایینی می­شود. این افزایش دمای کره­ی زمین موجب تاثیر بر اکوسیستم­های زمینی شده است. هرچند که تاثیر آن در شرایط و نواحی مختلف جغرافیایی متفاوت است، در هر صورت موجب تغییر در پارامترهای آب و هوایی گردیده­است. نتایج داده­های مشاهداتی پارامترهای آب و هوایی، تصدیق­کننده­ی این مطلب در بسیاری از نقاط کره زمین می­باشد. این اثرات بر بخش­های مختلف خصوصا بر چرخه­ی آب قابل توجه است. تغییر مولفه­های چرخه­ی آب موجب تاثیر بر منابع آب موجود و تشدید عوامل حدی مانند سیل و خشکسالی شده است. اما، نگرانی جامعه­­ی علمی از ادامه­ی این روند است که می­تواند تاثیرات بسیار مخربی داشته باشد و با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به مواد غذایی، مشخص نیست جوامع انسانی خصوصا کشورهای در حال رشد و کمتر توسعه یافته تا چه میزانی قابلیت تطابق و سازگاری با شرایط جدید را خواهند داشت. بنابراین، انجام تحقیقات و مطالعات در خصوص تغییر اقلیم و اثرات آن بر منابع آب موجود و نحوه­ی سازش­پذیری جوامع ضروری به نظر می­رسد.

دراین راستا، با توجه به تحقیقات و مطالعات اینجانب طی بیش از یک دهه در زمینه­ی هیدرولوژی، منابع آب و تغییر اقلیم، زمینه برای تالیف کتابی مناسب که بتواند مشخص کننده­ی اثرات تغییراقلیم و راهنمایی بر مطالعات این اثرات خصوصا در بخش آب باشد، مهیا گردید که نگارش آن بیش از سه سال طول کشید.

به منظور اثربخشی بیشتر، این کتاب در 7 فصل تدوین گردیده است. فصل اول به برخی اثرات مشاهده شده­ی تغییر اقلیم در بخش آب، مانند بارندگی و رواناب اشاره می­کند. در فصل دوم با توجه به تحقیقات صورت گرفته در دنیا، برخی اثرات محتمل تغییر اقلیم بر منابع آب تا پایان قرن 21 ارائه شده است. در فصل سوم سناریوها، سناریوهای اقلیمی و مدل­های اقلیمی مورد بررسی قرار گرفته­اند. همچنین در این بخش به معیارهایی برای انتخاب سناریوها در مبحث ارزیابی اثرات تغییر اقلیم اشاره شده است. در فصل چهارم تکنیک ریزمقیاس نمایی که در مطالعات تغییر اقلیم بسیار مهم می­باشد، مورد بررسی قرار گرفته است. انواع روش­های ریزمقیاس نمایی، نقاط قوت و ضعف و معیارهای مهم برای انتخاب تکنیک نیز مورد بررسی قرار گرفته­اند. در فصل پنجم به موارد لازم برای ارزیابی اثرات تغییر اقلیم اشاره شده و در فصل ششم برخی موارد مهم مرتبط با تغییر اقلیم و تاثیر آن بر منابع آب شیرین، تاثیرالگوهای پیوند از دور و برخی استراتژی­های سازشی در حیطه آب بیان گردیده است. در فصل آخر یعنی فصل هفتم، به­صورت کاربردی­تر به برخی از مهم­ترین روش­های مورد استفاده در مدل­سازی و تبیين روابط مورد نیاز در ریزمقیاس نمایی آماری و مدل­سازی آب پرداخته شده است. این بخش به گونه­ای تدوین شده که راهنمای مناسبی برای دانشجویان و محققینی باشد که بخواهند اثرات تغییر اقلیم را برمولفه­های مرتبط با آب و منابع آب بررسی نمایند. به نظر می­رسد این کتاب با توجه به عدم وجود  منبع مناسب در این زمینه، بتواند کمک شایانی در مطالعات اثرات تغییر اقلیم برمنابع آب نماید. به­ هرحال این کتاب با این­که به عنوان راهنمایی مناسب برای ارزیابی اثرات تغییر اقلیم سودمند خواهد بود، کتاب جامعی نمی­باشد، زیرا به برخی جزئیات اشاره نشده است. نگارنده امیدوار است در ویرایش­های بعدی با مطالعه و ارائه­ی پیشنهادات توسط اساتيد، دانشمندان و محققين محترم، ضمن رفع ابهامات، جنبه­ی کاربردی کتاب تقویت گردد.

لازم مي دانم از معاون محترم پژوهشی دانشگاه سمنان، جناب آقای دکتر سعدالدین و کارشناس محترم پژوهش آقای مهندس رئوفی که در کلیه مراحل و انجام امور لازم همکاری نمودند صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم. از خانم باقی پور که زحمت ویراستاری ادبی این نگارش را قبول نمودند و همچنين از آقای شجاعی در قسمت انتشارات دانشگاه سمنان كه در طراحی و صفحه آرایی آن همكاري نمودند تشكر مي نمايم. در پایان لازم می­دانم از کلیه­ی کسانی­که در تدوین و فراهم نمودن اطلاعات لازم براي نگارش كتاب همکاری نمودند، تشکر و قدردانی نمایم.

 

محمد رضا يزداني

تیرماه 1393

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 22544
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 602253
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.1406
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved