دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های روانشناسی
آزمون‌هاي روان شناسي شناختي با استفاده از نرم افزار CogLab

قیمت : 100,000  ریال

 آزمون‌هاي روان شناسي شناختي با استفاده از نرم افزار CogLab
 
مترجمان : دكتر شاهرخ مكوند حسيني- دكتر پرويز صباحي- علي

قربانزاده -     دكتر پروين رفيعي نيا
 
روانشناسی

مقدمه مترجمان

تأثیری که رویکرد شناختی بر روان شناسی داشته به قدری چشم گیر است که از آن به عنوان نیروی چهارم یا انقلاب شناختی در روانشناسی یاد می شود. بی تردید شناخت یکی از پیچیده ترین و شگفت انگیز ترین فرایندهای روانی به شمار می رود و اگرچه تاکنون در سایه آزمایش های روان شناسان دانش عظیمی در زمینه شناخت به دست آمده، اما همواره امید به کشفیات تازه تر در این زمینه وجود دارد و می توان گفت که این شاخه علمی مانند بسیاری از شاخه های علمی دیگر، هنوز در آغاز راه خود است. فرایندهای شناختی طیفی از فرایندهای بسیار ساده و مشهود تا  بسیار پیچیده و پنهان را در بر می گیرند. کتاب «آزمون های روان شناسی شناختی» در واقع دستورالعملی برای مطالعه و تجربه عینی برخی از مهم ترین و شناخته شده ترین فرایندهای شناختی توسط افراد علاقه مند است. این کتاب در اصل مکمل کتاب روانشناسی شناختی استرنبرگ است که در آن متناسب با موضوع هر فصل به نرم افزار و کتاب آزمون های روان شناسی شناختی ارجاع شده است.  واضح است که این کتاب برای مطالعه مستقل و مقدماتی روان شناسی شناختی تدوین نشده است، بلکه برای افرادی که پس از مطالعه کتب نظری یا به موازات مطالعه کتب نظری، در پی درک عمیق تر و آزمایش و پژوهش با این موضوعات اند، مناسب است. در خلال انجام آزمایش های روان شناسی شناختی که در این کتاب ارائه شده است، دانشجویان و علاقه مندان ضمن لذت بردن از مشاهده عینی کنشوری روانی در سطح شناختی و ادراکی ، با عوامل گوناگونی که می تواند این کنشوری را متاثر سازد نیز، آشنا می شوند.

دانشجویان شاخه های مختلف رشته های  روانشناسی و علوم تربیتی ، که تا کنون دانش زیادی در حیطه های روانشناسی تربیتی، یادگیری و احساس و ادراک کسب کرده اند، از اجرای اکثر آزمایش ها و مشاهده عینی پدیده های شناختی مرتبط با آنها، بسیار بهره خواهند برد. این کتاب برای تمامی دانشجویان رشته های روان شناسی در دروسی مانند روان شناسی تجربی، احساس و ادراک ، روان شناسی تربیتی، روان شناسی یادگیری ، آزمون های شناختی و دروس مشابه دیگر در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکتری تخصصی کاربرد دارد. چنانچه مدرس دروس مزبور بتواند در کنار مطالب نظری هر درس، به موقع از این آزمایش ها برای تفهیم مطالب استفاده کند، نه تنها موجب تنوع در کلاس و ایجاد انگیزه و توجه بیشتر در دانشجویان می شود، بلکه بازدهی و کیفیت یادگیری را تا حد زیادی افزایش می دهد. به علاوه انجام کارهای تحقیقاتی کوچک توسط دانشجویان  یا گروههای دانشجویی در دروسی که دارای واحد عملی است توسط این کتاب آسان تر می شود و از سردرگمی برای یافتن موضوع و ابزار مناسب برای مطالعه و تحقیق می کاهد. برخی از آزمایش های ارائه شده نیز قابلیت استفاده در پایان نامه های دانشجویی و بررسی موضوعات روز در زمینه های بالینی، تربیتی و نوروسایکولوژی را دارند. بدیهی است که دانشجویان و اساتید می توانند با نوآوری و خلاقیت در اجرای آزمایش ها، کنترل متغیرها، اِعمال کاربندی های تجربی مختلف و یا انتخاب جامعه های آماری متفاوت( بیمار ، سالم ، زن ، مرد،  کودک ، نوجوان ، بزرگسال و ...) به یافته های علمی جدید در قلمرو شناخت دست یابند. این آزمایش ها در عین حال راهی ساده برای انتقال برخی از مفاهیم روش تحقیق است که معمولا در درس روش تحقیق به صورت نظری ارائه می شود اما درک آنها تنها پس از انجام یک پژوهش واقعی، به طور کامل محقق می شود.

نحوه کار با نرم افزار CogLab که ضمیمه کتاب است بسیار ساده و روشن است. در قسمت اول کتاب به صورت مختصر و مفید مراحل اصلی یک آزمایش نوعی، شرح داده شده است  و با اجرای دقیق دستورالعمل ها و توصیه های ارائه شده می توان کلیه آزمایش ها را بدون مشکل اجرا کرد. از نظر ساختاری قسمت اصلی کتاب حاضر دارای 12 قسمت (عصبی شناختی، ادراک، توجه ، حافظه کاری، حافظه کوتاه مدت، حافظه حسی، تصور، فراحافظه، قضاوت، مفاهیم، و زبان و گفتار) است که هر قسمت حاوی چند آزمایش است . دانشجویان می توانند با توجه به علایق و مقاصد پژوهشی خود به هر آزمایش مراجعه کرده و با اجرای دقیق دستورالعمل ها آزمایش را اجرا کرده و داده های عینی و قابل تحلیل و نیز نمودارهای قابل مشاهده، بدست آورند. در پایان هر آزمایش چند پرسش مقدماتی و پیشرفته طراحی شده است، که امکان سنجش دانش کسب شده قبل و بعد از اجرای هر آزمایش را میسر می سازد.  در آخر نیز پرسش بحث انگیزی مطرح شده است که به خصوص در کلاس درس امکان پردازش عمیق تر و بدیع و کاربردی موضوع را فراهم می سازد.

در اختیار داشتنCD  نرم افزار ضمیمه کتاب برای اجرای آزمایش ها ضروری است. لازم است محیط استاندارد جداگانه ای برای این گونه آزمایش ها تدارک دیده شود. در کنار این نرم افزار ، چنانچه آزمایشگاه به نرم افزارهای تخصصی دیگر نظیر الکترو آنسفالوگرام(EEG)، تحریک مغناطیسی مغز (TMS)، تصویر برداری کنشی از مغز  با رزونانس مغناطیسی(FMRI) ، توموگرافی با نشر پوزیترون (PET)   و نرم افزار مشاهده گر (Observer  ) مجهز باشد، امکان انجام آزمایش های فوق حرفه ای  و پیشرفته نیز بر روی پدیده های شناختی، میسر می شود.

امید است که با ترجمه این کتاب، که ظاهراً اولین کتاب عملی جامع در زمینه روان شناسی شناختی است بتوانیم سطح دانش علمی دانشجویان رشته های روانشناسی و علوم تربیتی و نیز سطح پایان نامه های دانشجویی را متحول ساخته و فعالیت های آنان را به سوی انجام پژوهش های دقیق و مستند علمی در زمینه روان شناسی شناختی، سوق دهیم.  
 
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26045
 بازدید امروز : 165
 کل بازدید : 602305
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.1719
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved