يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
رشته های علوم انسانی
تقاضا برای پول (رویکردهای نظری و تجربی)

قیمت : 280,000  ریال

مترجمان:

دکتر علیرضا عرفانی- آزاده طالب بیدختی.

 مقدمه مولف

هدف از چاپ و ویرایش دوم کتاب تقاضا برای پول: رویکردهای نظری و تجربی؛ همانند اولین ویرایش کتاب، ارائه گزارشی از ادبیات موجود در زمینه تقاضا برای پول، نشان دادن چگونگی برازش تابع تقاضای پول در تحلیل­های اقتصاد کلان ایستا و پویا، و بحث در خصوص مسئله­ی تعریف (تجمیع) پول است. در این راستا این کتاب نشان می­دهد که در سالهای اخیر چگونه استفاده موفقیت­آمیز از الگوی ساده مصرف­کننده­ی نوعی، دری را به روی ورود موفق اقتصاد پولی به مبانی اقتصاد خرد، نظریه­ی تجمیع و ادبیات اقتصاد سنجی خرد گشوده است.

تابع تقاضای باثبات برای پول، شرط ضروری برای اعمال اثر قابل پیش­بینی پول بر اقتصاد است به طوریکه کنترل عرضه پول می­تواند ابزار مفیدی برای سیاست اقتصادی باشد. به این ترتیب، به نظر می­رسد که مفهوم تابع تقاضای پول باثبات مستلزم آن است که نگهداری مانده­های پولی که در دنیای واقعی مشاهده می­شود، باید ارتباط قابل پیش­بینی با مجموعه­ی کوچکی از متغیرهایی داشته باشند که روابط معناداری را بین مخارج و فعالیت اقتصادی در بخش­های واقعی اقتصاد نشان می­دهند.

تا قبل از سال 1973، استنتاجات نظری و فرم­های اقتصادسنجی تابع تقاضای پول، ثابت و معین در نظر گرفته می­شدند و شواهد به گونه­ای تفسیر می­شد که نشان داده شود تابع تقاضای پول با ثبات است. این شواهد که در وضعیت بدتر شدن تورم اتفاق افتاد، فدرال رزرو را متقاعد کرد تا بر هدف­گذاری تجمیع پولی تاکید کند.

بعد از سال 1973، فرموله کردن استاندارد تقاضای پول نقش ضعیفی ایفا کرد و نشان داد که پیش­بینی آن نادرست و پارامترهای آن بی­ثبات هستند- که هر دو این موارد امروزه علارغم انجام تحقیقات گسترده برای تعیین دلایل این عملکرد ضعیف، تاحد زیادی توضیح داده نشده باقی مانده­اند.

در تلاش برای توضیح آنچه که اتفاق افتاده است، اقتصاددانان علاوه بر بررسی مجدد  موضوعات تجربی قبل از سال 1973 (عمدتاً در مورد تصریح نامناسب تابع اصلی و انتخاب متغیرهای وابسته و توضیحی)؛ به ابداعات مالی ( و تا حدود کمتری به تغییرات تنظیمی[1]) اشاره کردند که به ظهور دارایی­های جدید و تغییر درجات نسبی «پول بودن» که دارایی­های مختلف برخوردار هستند، منجر شده است. بررسی ادبیات گسترده در خصوص این موضوعات (به ادگار فیگ و داگ­لاس پیرس[2] (1977) و جان جاد و جان اسکادینگ[3] (1992) مراجعه شود) نشان می­دهد که این مطالعات در توضیح بی­ثباتی تقاضای پول بعد از سال 1973، تاحد زیادی ناموفق بوده­اند.

مشکل دیگری که در خصوص این ادبیات وجود دارد، این است که بسیاری از مطالعات در زمینه تقاضا برای پول (و به طور کلی، تاثیر پول بر اقتصاد)، بر تجمیع پولی جمع ساده­ی رسمی مبتنی هستند. شرایطی وجود دارند که تحت آن شرایط چنین تجمیع­ها مناسب هستند ولی در صورتی که قیمت­های نسبی مولفه­های مالی که تجمیع را تشکیل می­دهند، در طول زمان نوسان داشته باشند (به طوریکه شواهد نشان می­دهند)؛ تجمیع جمع ساده تعریف نظری مطلوب از پول را ارائه نخواهد داد. مشکل، روش نادرست محاسبه­ی اثرات جانشینی است که تجمیع جمع ساده به کار می­گیرد و نتیجه آن، مجموعه­ای از تجمیع­های پولی است که مقادیر واقعی خدمات پولی که (در مجموع) به بهینه­سازی انتخاب بنگاه اقتصادی می­پردازند­، را به درستی اندازه­گیری نمی­کند. 

اخیراً توجهات بر منافعی که می­توان بواسطه­ی استفاده شدید مبانی نظری اقتصاد خرد و مبانی نظری تجمیع در ساخت تجمیع­های پولی بدست آورد، متمرکز شده است. این روش جدید برای تجمیع پولی مورد حمایت ویلیام بارنت[4] (1980) واقع شد و به ساخت تجمیع پولی بر مبنای اعداد شاخص مقداری از گروه درجه­ی عالی متعلق به اروین دایورت[5] (1976) منجر شده است- جدیدترین نمونه متعلق به ریچارد اندرسون، باری جونز و تراویس نسمیت[6] (1997) است. تجمیع­های جدید، شاخص­های خدمات پولی بارنت (که به عنوان تجمیع دیویژیا نیز شناخته می­شود) و شاخص­های معادل پول رایج (CE) متعلق به جولیو روتمبرگ، جان دریسکول و جیمز پوتربا[7] (1995) می­باشند. به لحاظ نظری، این تجمیع­ها یک جایگزین بادوام و مناسب برای تجمیع جمع ساده، که هنوز توسط بانک­های مرکزی و محققان در این زمینه به کار گرفته می­شود، را نشان می­دهند.

این ادبیات جدید در واقع یکی از موضوعات در حال پیشرفت است که صرفاً به منظور ایجاد نتایج تجربی ارزشمند در خصوص تلاش­ مورد نیاز برای درک آن، شروع به کار کرده است. عمده تحقیقات در دو حوزه صورت گرفته است- ساخت تجمیع پولی که با مشخص­نمایی سیستم­های نظریه­ی تقاضا مطابقت داشته باشد، و برآورد سیستم­های معادلات تقاضا برای دارایی پولی که در آن، محدودیت­های نظریه تقاضا به شیوه­ای گنجانده می­شوند که سازگاری با رفتار بهینه­سازی بنگاه اقتصادی را تضمین سازند. تصور می­کنم که این ادبیات جدید به تعدادی از مشکلات مطرح شده در طول مطالعات قبلی در خصوص تقاضا برای پول، پاسخ می­دهد. به نظر من مهمتر از همه این ایده است که معیارهای سنتی پول و توابع تقاضای پولی لگاریتم- خطی، در محیط مالی متلاطمی که خودمان در آن قرار داریم؛ باورکردنی نیستند.

هدف من در این کتاب بحث در مورد مسئله تعریف (تجمیع) پول و نشان دادن این موضوع است که چگونه در سالهای اخیر استفاده موفقیت­آمیز از الگوی ساده مصرف­کننده­ی نوعی در اقتصاد پولی دری را به روی ورود موفق اقتصاد پولی در بحث مبانی اقتصاد خرد، نظریه تجمیع و ادبیات اقتصاد خردسنجی گشوده است. به طور خاص، این کتاب نشان می­دهد که چگونه ساختار معادلات همزمان دارایی­های پولی با هر دو روش نظری اقتصاد خرد و روش نظری تجمیع برای تعریف پول مناسب هستند و ساختاری را ارائه می­دهد که می­تواند برای اندازه­گیری کشش­های درآمدی و بهره­ای و نیز کشش­های مهم جانشینی در میان نهادهای مالی بکار گرفته شود.

اگرچه این متن دستخوش تجدید نظر بسیاری شده است ولی مشخصه­ی اصلی آن حفظ شده و این کتاب را بهترین کتاب در زمینه تقاضا برای پول ساخته است:

·           روش نظری اقتصاد خرد و روش نظری تجمیع برای تقاضای پول

·           تمرکز بر مباحث مربوط به این ایده که معیارهای سنتی پول و توابع تقاضای پول لگاریتم- خطی برای اهداف سیاست پولی مناسب نیستند

·           ارائه شواهد تجربی با استفاده از پیشرفته­ترین روش اقتصادسنجی

·           شناسایی وجود مسائل حل نشده و لزوم تحولات بیشتر.

علاوه بر بهنگام سازی مورد انتظار همه داده­های بکاربرده شده در متن، مطلب جدید در هر بخشی از متن وجود دارد. علاوه بر این، مطالب جدید این ویرایش عبارتند از:

·           فصل جدید (فصل سوم) در خصوص اقتصاد کلان با انتظارات عقلایی و موضوعاتی از قبیل انتقاد لوکاس، قواعد در مقابل صلاحدید در سیاست­گذاری پولی و ناسازگاری زمانی.

·           فصل جدید (فصل ششم) در خصوص موضوعات تقاضای پول و برآورد هزینه رفاهی تورم با استفاده از ابزارهای مالیه عمومی و اقتصاد خرد کاربردی.

·           افزایش پوشش­دهی و شمولیت ویژگیهای تک­متغیره و چندمتغیره متغیرهای تقاضای پول، پویایی­های آشوب غیرخطی و وضعیت بحرانی خودسازماندهی شده (به فصل یازدهم رجوع کنید).

·           افزایش پوشش­دهی و شمولیت روشهای نظری و تجربی برای تقاضای پول، از جمله فصل جدید (فصل چهاردهم) در زمینه شواهد بین­کشوری.

·           تجدیدنظر پوشش­دهی سیستم­های تقاضای دارایی پولی بر مبنای اشکال تابعی انعطاف­پذیر موضعی از قبیل ترانسلوگ، لئونتیف تعمیم­یافته، سیستم تقاضای تقریبا ایده­آل، مینفلکس لوران، تابع همتای مطلوبیت غیرمستقیم درجه دوم نرمالایز شده (به فصل بیستم مراجعه کنید)

·           تجدید نظر پوشش­دهی سیستم­های تقاضای دارایی پولی بر مبنای اشکال تابعی انعطاف­پذیر فرآگیر از قبیل مدل فوریه و مدل ایده­آل مجانبی (به فصل بیست و یکم مراجعه کنید).

·           افزایش پوشش­دهی روش­های اقتصادسنجی سیستم­های تقاضا که چالش ذاتی در جهت دستیابی به هر دو نظم اقتصادی و نظم اقتصادسنجی را به طور برجسته نشان می­دهند (به فصل بیست و دوم مراجعه کنید).

تقاضا برای پول عمدتاً دانشجویان سطح بالاتر مقاطع تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را مورد هدف قرار می دهد. تاکید روی روشهای نظری و تجربی تقاضا برای پول و تجزیه و تحلیل تجربی مجموعه داده­ها است. اگرچه این کتاب از داده­های اقتصاد ایالت متحده آمریکا استفاده می­کند ولی هدف این است که به عنوان متن اصلی در دوره­های آموزشی یک نیمسال تحصیلی در زمینه اقتصاد پولی و به عنوان مکمل در حوزه­ی وسیعی از دوره­های آموزشی در زمینه اقتصاد کلان، اقتصاد خرد کاربردی و اقتصادسنجی کاربردی مورد استفاده قرار بگیرد. امیدوارم کسانی که علاقه­مند به جوانب مختلف تقاضا برای پول هستند، این کتاب ارزشمند را پیدا خواهند کرد.

آپوستولوس سرلتیس


[1] regulatory changes

[2] Edgar Feige and Douglas Pearce (1977)

[3] John Judd and John Scadding (1992)

[4] William Barnett (1980)

[5] Erwin Diewert’s (1976)

[6] Richard Anderson, Barry Jones, and Travis Nesmith (1997)

[7] Julio Rotemberg, John Driscoll, and James Poterba (1995)

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 140820
 بازدید امروز : 105
 کل بازدید : 601955
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.1562
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved