يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
رشته های علوم انسانی
آمار احتمال و کاربرد آن

قیمت : 200,000  ریال

آمار احتمال و کاربرد آن
تدوین و گردآوری، ابونوری، اسمعیل

سخنی کوتاه با خواننده

پیرو آنچه در کتاب «آمار توصیفی و کاربرد آن» آمده است، کتاب حاضر بر اساس بیش از 30 سال تجربه تدریس و تحقیق در علم آمار برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در اقتصاد، حسابداری و انواع گرایش های مدیریت و مهندسی صنایع در زمینه آمار احتمال و کاربرد آن نوشته شده است.  صبر و پایداری و کوشش در راه فراگیری و فهم روح علم موجب عاشق آن «علـــــم» شدن می گردد. در آن هنگام، علم در مقابل چشمان عریان خواهد شد؛ هر چه عشق پاکتر، مشاهده عمق و روح علم شفافتر و کاربرد آن در جهان مادی و معنوی آسانتر.

این کتاب با هدف آسانتر نمودن فراگیری و فهم آمار احتمال و کاربرد درست آن نوشته شده است. گرچه علم آمار احتمال خود دارای کاربرد مستقل می باشد، ولی برای فهم و کاربرد درست آمار استنباطی نیز ضروری است.  در فصل اول و فصل دوم مبانی احتمال معرفی شده است.  فصل سوم به مبانی متغیر تصادفی و توابع آماری شامل تابع چگالی احتمال و تابع توزیع احتمال و ویژگیهای آنها اختصاص یافته است. در فصل چهارم به مفاهیم امید ریاضی، پراکنش (واریانس)، تابع مولد گشتاور توجه شده است.  فصل پنجم و ششم به ترتیب به متغیر های ناپیوسته کلاسیک و متغیر های پیوسته کلاسیک اختصاص یافته است.  در فصل هفتم با استفاده از توزیع های مشترک، متغیر های اساسی در اکثر آزمون های فرضیه ها یعنی توزیع تی استیودنت، کایدو و فیشر حاصل شده است.  این متغیر ها در آمار استنباطی، اساس آزمون های فرضیه در پژوهشهای علمی است.

یکی از مفاهیم اساسی که در توزیع مشترک شکل می گیرد، میانگین (و واریانس) شرطی است.  درک درست میانگین(و واریانس) شرطی اساس فن رگرسیون (خود توضیحی) و علم اقتصادسنجی می باشد، که در عصر اطلاعات حاضر با رشد روز افزون در حال گسترش و نوع آوری است. از این ابزار برای کشف روابط علت و معلولی، تفسیر و پیش بینی متغیر ها در هستی استفاده میشود: مطالعه و فهم گذشته، کاربرد در حال و پیش بینی و برنامه ریزی خردمندانه برای آینده.

 

                                         دکتر اسمعیل ابونوری

       (استاد اقتصادسنجی و آمار اجتماعی)
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 140825
 بازدید امروز : 112
 کل بازدید : 601962
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.1563
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved