دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
رشته های هنر
بافت صنعتي پارچه

قیمت : 0  ریال

بافت صنعتي پارچه

  براي دانشجويان طراحي و چاپ پارچه

پيشگفتار

الهي

اداي شکر تو را هيچ زبان نيست

و اداي فضل تو را هيچ کران نيست

و سر حقيقت تو بر هيچ کس عيان نيست

هدايت کن بر ما رهي که بهتر از آن نيست

 

انسان از بدو پيدايش در کره زمين، پيوسته به دنبال وسيله­اي بوده است تا بتواند بدن خود را از آسيب و گزند سرما و گرما محفوظ نگاه دارد و پيوسته بر حسب شرايط مکاني و زماني پوششي مناسب براي خود تهيه کرده است. در ابتدا اين پوشش از برگ درختان و پوست حيوانات تهيه مي­شد، اما به تدريج با تکامل بشر و احتياج روز افزون انسان­ها، پوشاک جزء ساخته­هاي بشر قرار گرفت. گيسوبافي، حصيربافي و سبدبافي جزء اوليـن بافته­هاي انـــــساني به­شمار مي­رود و به تدريج و با الهام از اين فن، پارچه­بافي به وجود آمده است. با آشنايي بشر با الياف گياهي و به تدريج حيواني و سپس تاباندن آنها و به وجود آوردن کلاف و سپس نخ و در مرحله بعد در کنار هم قرار دادن نخ­ها به صورت تاري و پودي، فن پارچه­بافي به وجود آمد. کشف پارچه در طرز زندگي و روابط اجتماعي انسان تأثير زيادي داشته است، چنانکه در بسياري از جوامع، پارچه علاوه بر نقش ضروري پوشاندن بدن از گزند سرما و گرما، بيان­گر شغل و طبقه اجتماعي افراد و همچنين فرهنگ حاکم بر اجتماع نيز بوده است. فن پارچه­بافي که بر حسب نياز بشر در نقاط مختلف زمين به وجود آمده است، به تدريج توسعه يافته و زيبايي، تنوع طرح و نقش و ظرافت الياف، به مرور بر کيفيت پارچه بافته شده افزوده و با توسعه روز افزون جمعيت، اين کالا از نظر کميت هم افزايش يافته است.

با توجه به تمايل روز افزون جامعه به تنوع طرح و گسترش توليد و صادرات، بايد با در نظر گرفتن مزيت­هاي خاص ماشين­هاي بافندگي و استفاده بهينه از توانايي­هاي متخصصين اين رشته مبادرت به توليد پارچه­هاي متنوع نمود. آشنايي با خصوصيات اجزاي تشکيل دهنده يک پارچه و مراحل مختلفي که منجر به تشکيل پارچه مي­شود، براي هر فردي که با پارچه سروکار دارد، ضروري مي­باشد. البته شناخت پارچه به طور کامل، نيازمند تحقيقات و مطالعات بسيار وسيعي مي­باشد که مربوط به متخصصين اين رشته مي­باشد اما آن­دسته از افرادي که استفاده از پارچه را به عنوان حرفه برگزيده­اند، لازم است که شناخت نسبتاً کاملي از پارچه­هاي مورد استفاده خود داشته باشند. براي شناخت پارچه نکات زير بايد مورد بررسي قرار گيرد:

1) شناخت الياف مورد استفاده در پارچه

2) شناخت روش­ها و تکنيک­هاي مختلف تشکيل پارچه (بافندگي)

3) نحوه تلاقي و در هم رفتگي نخ­هاي تار و پود (طرح بافت)

در اين راستا درفصل اول اين کتاب تلاش شده است تا ابتدا مراحل مختلف مقدمات نخ و سپس روش­هاي مختلف بافندگي و توليد پارچه معرفي گردد. از آنجا که به منظور توليد پارچه توسط ماشين بافندگي، لازم است طرح بافت پارچه، نوع نخ­کشي از ميل­ميلک­هاي وردهاي ماشين بافندگي و همچنين طريقه فرمان به وردها توسط نقشه ضربه به صورت يک مجموعه بر روي کاغذ نقشه ترسيم گردد و اين سـه جزء کاملاً با يکديگر در ارتبــــاط مي­باشند، به­طوري­که با شناخت يک جزء، اجزاء ديگر را مي­توان مشخص نمود. بنابراين در فصل دوم اين کتاب، به طرق مختلف نخ­کشي و کارت ضربه پرداخته شده است.

 در طراحي بافت پارچه که يکي از مهمترين بخش­هاي صنـعت نساجي مي­باشـد، روش­هـــاي مخــتلـف در هم­رفتگي و پيوستگي نخ­هاي تار و پود براي تشکيل پارچه نسبت به کاربرد آن بررسي و تعيين مي­گردد. در فصل سوم اين کتاب از بي­نهايت طرح بافت ممکن، تنها به انواع بافت­هاي پايه و مشتقات و گسترش آنها پرداخته شده است. اين نوع بافت­ها در پارچه­هاي مختلف مورد استفاده قرار مي­گيرند.

براي آشنائي بيشتر با خصوصيات منسوجات مختلف و همچنين براي از نو بافتن نمونه پارچه مورد تجزيه در کارخانه­هاي نساجي، لازم است که نمونه کوچکي از پارچه مورد تجزيه قرار گيرد. بنابراين مي­توان گفت که هدف از تجزيه پارچه، به دست آوردن اطلاعاتي در مورد جزئيات ساختماني پارچه است تا از اين اطلاعات در راستاي توليد يا مشابه­سازي پارچه­اي کاملاً شبيه به آن استفاده نمايند. در فصل چهارم اين کتاب به اختصار به اصول تجزيه فني پارچه اشاره شده است. در نهايت در فصل پنجم، به اصول نام­گذاري پارچه­ها پرداخته شده و تعدادي از اسامي متداول پارچه­ها بيان گرديده است. به منظور آشنا نمودن خوانندگان با واژه­هاي نساجي در زبان انگليسي، معادل انگليسي لغات در ضمن متن و در انتهاي کتاب (واژه­نامه) نوشته شده است.

با توجه به اين­که رشد، پيشرفت، خودکفايي و شکوفايي اقتصادي و صنعتي هر مملکتي در درجه اول وابسته به نيروي انساني ماهر و متخصص آن کشور مي­باشد، از اين­رو ارتقاء دانش فني نيروي انساني از اهميت ويژه­اي برخوردار مي­باشد. با وجود کمبودها و نواقصي که در اين کتاب موجود است، مؤلفين اميدوارند که اين کتاب بتواند براي ارتقاء سطح علمي دانشجويان رشته طراحي و چاپ پارچه مفيد واقع گردد. مطمئناً نظرات متخصصين به تکميل اين کتاب در چاپ­هاي بعدي کمک خواهد نمود.

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11719
 بازدید امروز : 145
 کل بازدید : 602285
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.1563
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved