دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧
رشته های هنر
مستندسازی و ریختشناسی در حفاظت میراث معماری و میراث شهری

قیمت : 240,000  ریال

مستندسازی و ریختشناسی

در حفاظت میراث معماری و میراث شهری

 

وحید حیدری با مقدمه‌اي به قلم دكتر اصغر محمدمرادی 

اهميت مطالعه و مستندسازی آثار تاریخی   

(مقدمه اي به قلم دكتر اصغر محمدمرادی) 

 

ویل دورانت می‌آورد: «تمدن در شکل کلی آن عبارت از نظمی اجتماعی است که در نتیجة وجود آن خلاقیت فرهنگی امکان‌پذیر می‌شود و جریان پیدا می‌کند.»

تمدن‌های مختلف به منزلة نسل‌های متوالی روح نژادی به شمار می‌روند. همانگونه که روابط خانوادگی و پس از آن خط‌نویسی سبب اتصال نسل‌ها به یکدیگر می‌شود و بدان وسیله میراث پدران به فرزندان می‌رسد؛ همانگونه نیز فن چاپ و تجارت و تمامی وسایل ارتباطی، تمدن‌های مختلف را به یکدیگر اتصال می‌دهد و از فرهنگ کنونی ما آنچه را مفید است برای فرهنگ‌های آینده نگاه می‌دارد. پس بهتر آن است که پیش‌تر از آنکه از میان برویم تمام دارائی‌های خود را گرد آوریم و آن را به فرزندان خود تسلیم کنیم.

تجربة تاریخی کشورهایی که به شعار توسعة حفاظت محور عمل کرده‌اند نشان می‌دهد که مطالعه، شناخت و معرفی آثار اعم از منقول و نامنقول می‌بایست به عنوان امری بنیادین در نظام توسعه فرض شود. بر این اساس شناخت عمیق، معرفی و تحلیل آثار و ابنیه و بافت‌ها زمینة مربوط به حفاظت، مرمت و احیاء را فراهم می‌آورد. بدیهی است که شناخت و معرفی آثار میراثی نیازمند روش‌ها و ابزارهایی است که در سیر تحول خود متکامل شده و با استفاده از فنون جدید، امکان تسرّی آن میسّر گردیده است. با تفاسیر فوق بدون شناخت و تحلیل امر مرمت و احیاء یک تقلید ظاهری خواهد بود.

تقرّب انسان به آثار تنها با یک مکاشفة مداوم صورت می‌پذیرد. این مکاشفه پرده از رازهای انسانی، محیطی، فنی و مباحث مربوط به انرژی‌های نهان در آثار را در برداشته و ارزش‌های مختلف آنها را آشکار می‌سازد. گرچه بعد زمان سپری شده امکان دریافت کلیة زوایای مکنون را با مشکل مواجه می‌سازد، اما می‌دانیم که آثار تاریخی در زمان تاریخی همیشه زنده‌اند. لذا ما در هر زمانی، بسته به درک و شعور خود، گوشه‌های جدیدی از درک از آنها را کشف و آشکار می‌سازیم و این کشف با برداشت صحیح از جای جای آثار میسّر است.

آنچه امروز به‌عنوان ضایعه‌ای فرهنگی در امر حفاظت تلقی می‌گردد درک نادرست از میراث فرهنگی کشور است و گاه جهالت نسبت به ارزش‌هاست که توجیه حفاظت را با مشکل مواجه می‌سازد. گرچه فاکتورهای اقتصادی کاذب و تعریف نادرست از توسعه نیز در این امر دخیل‌اند. به هرصورت تلقی امر حفاظت به‌عنوان پدیده‌ای فعال، زنده و مستمر از آثار و شواهد گذشته زمانی می‌تواند در سیاست گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان کشور جایگاه واقعی بیابد که وقوف از دارائی‌ها و ارزش‌های آنها کامل گردد و از داشته‌ها و ثروت‌های معنوی و مادی خود آگاه گردیم و اگر قرار باشد مسیری از رشد و توسعه در مفهوم پایدار آن ترسیم کنیم لاجرم از شناخت و معرفی این داشته‌ها خواهیم بود. این شناخت چه در برداشت مفهومی و یا کالبدی کمک‌رسان ما خواهد بود و اینکه بدانیم برنامه‌ریزی با تکیه بر داشته‌ها روندی منطقی را طی خواهد کرد.

آقای مهندس وحید حیدری در این مختصر روش‌ها و ابزارهایی را معرفی می‌کند که بی‌تردید برای دانشجویان و دست ‌اندرکاران امر حفاظت و مرمت ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

 

اصغر محمدمرادی

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران

 

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11372
 بازدید امروز : 97
 کل بازدید : 591314
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0/1406
تقویم
Copyright  © 2014 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved