يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧
رشته های علوم انسانی
ترجمه المجاني الحديثه (جلد ٣)

قیمت : 270,000  ریال

  

ترجمه اشعار المجاني الحديثة

 

 جلد 3

(همراه با شرح برخي از مهم‌ترين نکته‌های لغوی و بلاغی و صرفي و نحوي)

  800x600

 

مقدمه

از آنجا كه شعر و ادب، تراوش فكر و احساسات و نتيجه قريحه‌ي عمومي در زمان خاصي است و درعين حال زبان گوياي اخلاق و فرهنگ يك جامعه است، پس شاعران هر عصر مانند نقاشاني هستند كه به تصوير برداري از آداب و رسوم و عقايد و افكار دوران خويش مشغولند و آنها را به زمان بعد از خود منتقل مي‌كنند، افرادي كه از افكار و عقايد جامعه خود شديداً متأثر مي‌شوند و يا خود تاثيرگذار مي‌گردند و البته با زبان ادب به بيان حكايات و افسانه هايي مي‌پردازند كه مبين تاريخ آن عصر است.

از مهمترين كساني كه از عهده اين مهم بر آمده‌اند شاعران و نويسندگان عرب و غير عربي بوده‌اند كه به زبان عربي شعر سروده‌اند آنها بيننده‌ي محسوسات و مشهوداتي بوده اند كه از هر سو بر آنها احاطه داشته و جولانگاه فكرشان بوده است و لذا توانسته‌اند از محيط اسلامي و عربي آن روزگار جنبه حسن و جمال آن را منظور نظر قرار داده و عواطف و احساسات را تحريك كنند و اعجاب ادب دوستان را برانگيزند و اين گونه اشعار كه تقريباً در عصر عباسي سروده شده به عنوان بهترين شعر‌هاي آن دوران شناخته شده است، و مي‌توان از آنها در غنا بخشيدن به ادبيات و انديشه‌ي بشري استفاده نمود، زيرا آنچه از شاعران پس از جاهلي و اسلامي ديده مي‌شود تأثر زيادي است از لغات، تشبيهات، كنايات و استعارات آنها تا آنجا كه باعث تحريك ذوق و خلاقيت شعري شده است.

شايان ذكر است براي ايجاد علاقه بيشتر نسبت به اين نوع اشعار بايد بتوان با آنها جوابگوي سؤالات امروز و انگيزه‌هاي دروني آنها بود و به عبارت ديگر لازم است پيوندي ميان بين شعرهاي قديم و مسائل جديد ايجاد نمود؛ تا از حالت ركود و جمود به در آيد و به موضوعات روز انساني و حقايق و دقايق عرفاني در آميزد و در نتيجه شرحي نو پديد آيد به طوري كه موجب ملال و رنجيدگي ذهن در تدريس اين نوع اشعار، نگردد.

در هر حال ارتباط با اشعار و ادبيات آن روزگار كه دوران عباسي هم از آن جدا نيست باعث اتصال و ارتباط فكري، فلسفي و تاريخي و به طور كلي فرهنگ مي‌شود. از آشنايي با چنين اشعار و انديشه‌هايي است كه تاريخ و فرهنگ گذشتگان شناخته مي‌شود و تجربه هاي زيادي به نسل‌هاي بعدي منتقل مي‌شود و درعين حال ذوق و احساس خوانندگان نيز با توجه به شرايط فوق الذكر زنده مي‌گردد.

با عنايت به نكات فوق، مجموعه‌ي حاضر كه ترجمه‌ي اشعار عباسي از كتاب المجاني الحديثه است به رشته‌ي تحرير در آمده است.

كتاب المجاني الحديثه در پنج جلد ازدوره‌ي جاهلي تا عصر نهضت را شامل مي‌شود. جلد سوم، ‌خود شامل 396 قطعه شعري ازمهمترين اشعار دوره عباسي در مدح، هجاء، رثا، حكمت، وصف، فخر، عتاب، زهد و متفرقات ديگر است. لذا در محافل بزرگ علمي از آن به عنوان اثري ارزشمند ياد شده است. اين كتاب‌ها را گروهي از استادان از مجاني «اب شيخو» به مديريت «فؤاد افرام البستاني» رئيس دانشگاه لبنان انتخاب كرده و بهترين آنها را برگزيده اند.

جلد سوم اين مجموعه شامل بهترين اشعار عصر عباسي است كه به عنوان كتاب درسي و كاربردي در رشته هاي عربي و فارسي در واحد متون نظم و نثر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و از اين جهت كتاب مذكور براي اولين بار ترجمه شده است تا فهم آسان تر و زودتر آن اشعار را باعث شود و نيز بتواند رغبت و شوق بيشتري را درميان آن جمع فرهيخته‌ از دانشجويان ايجاد كند و از اين طريق، پيشرفت بيشتري در اين بخش از ادبيات عربي حاصل شود.

ترجمه حاضر دربردارنده معاني لغات، برخي نكات بلاغي و صرفي و نحوي نيز مي‌باشد.

معني لغات كليدي ابيات پس از پايان ترجمه‌ي آن، اضافه گرديده و سعي شده كه به معاني مختلف هر لغت اشاره شود و در برخي موارد نيز به توضيح بيشتري در ترجمه ابيات مبهم و لغات كاربردي پرداخته شده است و در عين حال اولين معني، همان معناي مناسب بيت مي‌باشد و در ترجمه‌ي هر بخش، اصل عربي شعر با همان عنوان «المجاني الحديثه» همراه با شماره صفحه اي كه در آن جلد بوده ذكر شده است (المجاني الحديثه، الطبعة الرابعة، انتشارات ذوي القربي، قم، 1998م.) تا بتوان دسترسي آسان‌تري نسبت به آنها داشت و نكات بلاغي وصرفي و نحوي نيز در ادامه ترجمه در داخل پرانتر آمده است.

در خاتمه ضمن پوزش از كاستي‌ها و خطاهاي موجود در اين اثر، توفيق روز افزون صاحبان علم و ادب و دانشجويان گرامي را در كسب معارف و نيل به مدارج عالي معرفت و كمال كه از اهداف مهم انسان است از خداوند متعال مسألت مي‌نمايم و اميدوارم در تصحيح هرچه بهتر خطاها و اشتباهات، ياريگر من باشند و چراغ هدايت، فرا راه دارند.

والسلام

ميبد- شهريور 1389

 

 
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 138967
 بازدید امروز : 36
 کل بازدید : 592669
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1719
تقویم
Copyright  © 2014 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved