يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧
رشته های مهندسی
آناليز و طراحي ديوارهاي برشي (ويرايش دوم)

قیمت : 28,000  ریال

 

پيشگفتار

 

رشد جمعيت شهري و كمبود فضاي كافي از جمله عواملي هستند كه استفاده از سازه هاي بلند را در شهرهاي پر جمعيت دنيا باعث مي شوند. ديوارهاي برشي يكي از سيستم هاي مناسب جهت مقابله با نيروهاي جانبي زلزله و باد در ساختمانهاي بلند محسوب مي گردند. شناخت رفتار اين سازه ها و نحوه آناليز و طراحي ديوارهاي برشي به مهندسين و متخصصين امر كمك مي كند كه ساختمانهاي بلند را به طور مطلوب و اقتصادي طراحي نمايند. كمبود شديد منابع علمي و مدون در زمينه آناليز و طراحي ديوارهاي برشي، مولف را بر آن داشت تا كتاب حاضر را تهيه و تقديم كليه دانشجويان و مهندسين عمران نمايد. مجموعه حاضر در شش فصل زير تنظيم گرديده است:

در فصل اول، در مورد انواع ديوارهاي برشي، مقاطع ديوارها، تعيين موقعيت ديوارهاي برشي در پلان و مدهاي خرابي ديوارهاي برشي بحث مي شود.

فصل دوم، شامل نحوه طراحي ديوارهاي برشي تحت ممان خمشي تنها و ممان خمشي و بار محوري به همراه چند مثال طراحي مي باشد. همچنين ضوابط شكل پذيري براي ديوارهاي برشي در مناطق زلزله خيز طبق آئين نامه ACI و آئين نامه بتن ايران (آبا) در اين فصل مطرح مي گردد.

در فصل سوم، مدل سازي ديوارهاي برشي به كمك روش ستون معادل شرح داده شده و در انتهاي اين فصل به منظور آشنايي خواننده، دو سازه با ارتفاع هاي متفاوت توسط دو برنامه كامپيوتري مورد تحليل قرار گرفته و نتايج آنها مقايسه مي شود.

مباني آناليز و طراحي ديوارهاي برشي كوپله (مزدوج یا همبسته) در فصل چهارم مورد بررسي قرار گرفته و چندين مثال طراحي مطرح مي گردد.

در فصل پنجم، مقاوم سازي ديوارهاي برشي بتن آرمه با استفاده از ورق فولادي و FRP مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.

در فصل ششم به منظور آشنايي مهندسان محاسبي كه به تازگي كار محاسبات را آغاز     نموده اند، رابطه اي براي تخمين مساحت مورد نياز ديوارهاي برشي در ساختمان هاي بتن آرمه معرفي مي شود. در انتهاي كتاب، مراجع مورد استفاده ارائه گرديده است.   

استقبال قابل توجه از ویرایش اول کتاب از جانب دانشجویان و مهندسین محاسب باعث انگیزه مضاعف مولف در تدوین ویرایش دوم کتاب گردید. در ویرایش دوم تلاش شده تا خطاهای موجود در ویرایش اول به ویژه خطاهای چاپی در حل مسائل، جداول و اشکال به حداقل رسیده و در هر فصل با گنجاندن مطالب تکمیلی، موجبات درک آسانتر مفاهیم فراهم آورده شود؛ به هر حال پيشنهادات و انتقادات سازنده خوانندگان عزيز مي تواند تأثير بسزايي در تكميل آن داشته باشد.

در پايان بر خود لازم مي دانم از آقايان مهندس حسين نادرپور و مهندس عليرضا مرتضايي دانشجویان دوره دکتری سازه دانشگاه سمنان كه زحمت بازخواني و اصلاح مطالب كتاب را به عهده گرفته اند، صميمانه تشكر و قدرداني نمايم. همچنين از حوزه معاونت محترم پژوهشي و ریاست اداره انتشارات دانشگاه سمنان كه در زمينه چاپ كتاب همكاري نموده اند، سپاسگزاري مي گردد.

 

علي خيرالدين

دانشيار دانشكده مهندسي عمران

دانشگاه سمنان

اسفند 1387

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 190818
 بازدید امروز : 159
 کل بازدید : 606917
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.1563
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved