يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧
رشته های مهندسی
مصالح ساختمانی توانمند دانش و کاربردها

قیمت : 160,000  ریال

      مترجمان : دكتر علي خيرالدين  - مهندس علي همتي 


 پیشگفتار مولف

این کتاب، نخستین جلد از سری کتاب هایی با عنوان "مصالح مهندسی برای نیازهای فناوری" است. نیازهای فناوری که در این سری از کتاب ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت شامل مباحث مرتبط با الکترونیک، نور، مغناطیس، حرارت، شیمی الکتریک، انرژی، محیط زیست، سازه، ساخت و ساز، فضا، اتومبیل، امنیت، تولید و پزشکی می باشد. هر یک از این کتاب ها به بررسی مصالحی می پردازد که دارای کارکردهای مختلفی در زمینه فناوری های نوین هستند و مفاهیم علمی، وضعیت نیازهای فناوری و محدودیت های آن، چالش ها و فرصت های پیش رو، چگونگی کاربرد مصالح، چگونگی ارزیابی و ساخت، نحوه ترکیب مصالح مختلف برای نیل به مصالح مورد نیاز در عمل، توانمندی و دوام مصالح و چشم انداز آینده آن شرح داده می شود.

این سری از کتاب های مورد اشاره با کتاب های دیگری که به موضوع مصالح جدید می پردازند، متفاوت است. کتاب های موجود در زمینه مصالح به شکل وسیعی بر روی علوم پایه این گونه های ویژه متمرکزند و عمدتا به مباحث کاربردی توجه کمتری دارند. در حالی که نتیجه پژوهش های علمی می بایست به مباحث کاربردی منتهی گردد و صرف مطالعه مصالح پیشرفته اهمیت کمتری دارد. علیرغم اهمیت آشکار ارتباط بین دانش و مباحث کاربردی، این ارتباط به علت مراودات نامناسب این دو بخش، ضعیف بوده است. در این سری از کتاب های پیش رو در نظر است که به این مصالح با دیدی کاربردی نگریسته شده و تا حدودی این مشکل برطرف گردد. این سری از کتاب ها با این فرض تالیف شده اند که خوانندگان مباحث مقدماتی مربوط به مصالح را گذرانده اند و با عنایت به طبیعت خودآموز آن ها، می توانند به عنوان کتاب های درسی برای دانشجویان دوره لیسانس و تحصیلات تکمیلی مفید باشند. بعلاوه، با توجه به وجود مراجع به روز، می تواند به عنوان یک کتاب مرجع مناسب و قابل استفاده در مباحث حرفه ای نیز به شمار آیند.

کتاب حاضر که جلد اول از سری کتاب های مورد اشاره در بالا است، با عنوان "مصالح ساختمانی توانمند: دانش و کاربردها" توسط دکتر کایجون شی[1]  و پروفسور وای ال مو[2]  با هدف تامین اطلاعات علمی و عملی مورد نیاز برای گستره وسیعی از مصالح ساختمانی ویرایش شده است. بخش زیادی از هزینه های ساخت و ساز در آمریکا مربوط به ترمیم زیرساخت های موجود است. دلیل اصلی دوام محدود این سازه ها، استفاده از مصالح نامناسب و استفاده نادرست از مصالح است. گسترش و کاربرد مصالح ساختمانی توانمند می تواند سبب افزایش ایمنی و عمر مفید سازه و در نتیجه کاهش هزینه ها و حفظ منابع طبیعی گردد.

در این کتاب تعدادی از مصالح ساختمانی توانمند شامل بتن، فولاد، سیمان مسلح الیافی، پلاستیک های مسلح الیافی، مصالح پلیمری، ژئو سینتتیک ها، مصالح بنایی و پوشش ها تشریح می شوند. مبانی علمی تولید و استفاده از این مصالح و آزمایش های مرتبط نیز ارائه می گردد.

گردآوری مصالح توانمند سازه ای در این کتاب از کتاب های پیشین کامل تر شده است. کتاب های متداول در مورد مصالح، تنها به مصالح سنتی پرداخته و عمدتا پاسخگوی نیازهای جامعه امروزی نیستند. از طرف دیگر، در این کتاب ها به کاربردهای عملی مصالح در مهندسی نیز کمتر پرداخته می شود. در کتاب حاضر به بسیاری از پیشرفت های اخیر در مورد مصالح توانمند پرداخته شده و کاربردهای طراحی مد نظر بوده است.

این کتاب برای استفاده به عنوان کتاب درسی در دروس مصالح مهندسی، مصالح سازه ای و مصالح مهندسی عمران در دوره لیسانس و بالاتر مناسب است. بعلاوه، مهندسان حرفه ای عمران و مکانیک نیز می توانند از این کتاب استفاده نمایند.

 

دی دی ال چانگ[3] 

ویراستار این سری از کتاب ها  

29 آگوست 2007

ایالات متحده آمریکا

 

پیشگفتار مترجمین

 

این کتاب یکی از جدیدترین کتاب هایی است که در زمینه مصالح توانمند به نگارش درآمده است. یکی از مهم ترین ویژگی های کتاب این است که فصل های مختلف آن توسط پژوهشگران برجسته آن موضوع نوشته شده و سپس توسط آقایان شی و مو ویرایش گردیده است. در هر فصل از این کتاب یک نوع از مصالح توانمند معرفی شده و خواننده با روش های تولید، کاربردها و مبانی محاسباتی آن ها آشنا می گردد. درفصل اول با عنوان مقدمه، خواننده با مفهوم کلی مصالح توانمند آشنا می شود. فصل دوم به موضوع بتن های توانمند می پردازد و در فصل سوم کامپوزیت های مسلح الیافی توانمند مورد بررسی قرار می گیرند. در فصل چهارم مصالح و سازه های فولادی توانمند در برابر زلزله معرفی می شوند. فصل پنجم، کامپوزیت های پلیمری مسلح الیافی پیشرفته نام دارد. در فصل ششم به موضوع افزایش توانمندی سازه های بنایی پرداخته شده است و فصل هفتم به معرفی مشخصات و کاربردهای ژئوسینتتیک ها اختصاص دارد. در فصل هشتم پوشش ها و درزگیرها معرفی می شوند و در فصل پایانی کتاب راجع به مصالح و سازه های هوشمند مطالبی ارائه می گردد.

 این کتاب می تواند به عنوان یک کتاب درسی برای دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی عمـران مفید باشد. در پایان مترجمین بر خود لازم می دانند تا از زحمات و پیگیری‌های معاون محترم پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان جناب آقای دکتر سـعدالدين  و سایر همـکاران ایشـان در ایـن مـعاونت و دانشـگاه سـمنان به ویژه آقایان حمـيد رضا مولایی و اسـماعيل شـجاعی قدردانی نمایند.

 

                                                             علی خیرالدین- علی همتی

                                                                       

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 190823
 بازدید امروز : 164
 کل بازدید : 606922
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.1562
تقویم
Copyright  © 2018 press.semnan.ac.ir.semnan.ac.ir . All rights reserved